گجت هوشمند

۵ راه برای افزایش امنیت گوگل هوم

افزایش امنیت گوگل هوم

شرکت گوگل با اقدام به طراحی و تولید اسپیکرهای هوشمندی که با رابط صوتی گوگل اسیستنت کار می‌کنند، توانسته خود را در میان محبوب‌ترین و پرفروش ترین وسایل هوشمند قرار دهد. اسپیکر‌های هوشمند گوگل در سه مدل گوگل هوم، گوگل هوم مکس و گوگل هوم مینی طراحی شده‌اند که کاربر بسته به نیاز خودش می‌تواند هرکدام از نمونه‌ها را خریداری کند. این اسپیکرها دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های فراوانی هستند که کاربران زیادی را مجذوب خود کرده است. مسئله حفظ اطلاعات شخصی و رعایت حریم شخصی بسیار با اهمیت است و اسپیکر‌های هوشمند هم از این قاعده مستثنی نیستند و از آنجایی که این اسپیکر‌ها عموما مرکزی برای کنترل همه وسایل هوشمند شما به حساب می‌آیند و گاهی به اطلاعات حساب کاربری و حساب‌های بانکی شما نیز دسترسی دارند، لازم است برای افزایش امنیت اطلاعات خود اقداماتی انجام داده و راه‌های افزایش امنیت گوگل هوم خود را بدانید.

اگر از کاربرانی هستید که به تازگی با گوگل هوم و دستیار هوشمند گوگل کار می‌کنند، پس احتمال دارد که از نحوه کارکرد این اسپیکر هوشمند و اطلاعاتی که در حساب کاربری گوگل شما ذخیره می‌شود، بی خبر باشید. از آنجایی که لازم است اطلاعات شخصی دقیق و زیادی را وارد حساب کاربری گوگل کنید؛ لذا مسئله افزایش امنیت گوگل هوم و حساب کاربری گوگل اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. این که فقط گوگل به حساب و اطلاعات شما دسترسی داشته باشد و از وارد کردن اطلاعات خود به سایر سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها خودداری می‌کنید، نکته بسیار خوبی است. اما خطر واقعی زمانی رخ می‌دهد که فردی بتوانید با هک کردن حساب کاربری شما درگوگل به اطلاعات این حساب دسترسی پیدا کند. با هک شدن حساب، هکر می‌تواند تاریخچه دستوراتی که به گوگل هوم داده‌اید یا پسورد‌های مختلفی که گوگل به آن دسترسی دارد ، را پیدا کند. مشکل به همین جا ختم نمی‌شود زیرا هکر می‌تواند اطلاعت پراخت‌های آنلاین شما و سابقه بانکی شما را نیز پیدا کند و در نتیجه خانه، حساب بانکی و هویت شما مورد سرقت و کلاه‌برداری قرار گیرد. در این مرحله است که افزایش امنیت گوگل هوم و حساب کاربری گوگل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. به خصوص در دنیای امروز که خرید و فروش هویت افراد تبدیل به یکی از سودآورترین تجارت‌ها در بازار سیاه تکنولوژی شده است.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، همچنان چند راه عمومی و ساده برای افزایش امنیت وسایل و شبکه اینترنت شما وجود دارد. مانند عوض کردن گاه به گاه رمز‌های عبور و خودداری از انتخاب رمز‌های یکسان و ساده برای دستگاه‌های مختلف، استفاده از شبکه وای فای حفاظت شده WPA2 برای روتر، یا نصب آخرین بروزرسانی‌های نرم افزار firmware برای دستگاه‌های هوشمند و استفاده از فایروال‌های متفاوت برای وسایل خانگی هوشمندی که به یک روتر وصل هستند. با انجام کارهای فوق، شما امنیت شبکه اینترنت خود را افزایش داده‌اید، مرحله بعدی افزایش امنیت گوگل هوم است. با انجام اقدامات زیر شما امنیت هر دستگاهی که از دستیار هوشمند صوتی گوگل یا همان گوگل اسیستنت استفاده می‌کند را افزایش می‌دهید.

۱. محدود کردن دسترسی‌های مختلف به دستگاه‌ها و حساب‌های شخصی

کارشناسان حوزه تکنولوژی و امنیت کاربران عقیده دارند که خود دستگاه گوگل هوم به تنهایی باعث بوجود آمدن مشکل امنیتی نمی‌شود. بلکه نگرانی اصلی درباره دستگاه‌های هوشمند و حساب‌های بانکی است که به گوگل هوم وصل هستند. هرچه تعداد وسایل هوشمند و حساب‌های بانکی که به گوگل هوم وصل می‌کنید بیشتر شود، شما بیشتر در معرض خطر هک قرار دارید. داده‌ها و اطلاعات در حین ارسال از گوگل هوم به حساب کاربری گوگل رمزگذاری می‌شوند و از این نظر گوگل هوم خطر امنیتی ندارد. اما خطر اصلی زمانی است که کاربران برای استفاده از سایر وسایل و یا خرید‌های اینترنتی از طریق فرمان صوتی با گوگل هوم، اطلاعات حساب بانکی خود را به حساب کاربری و در نتیجه گوگل هوم وارد می‌کنند.

برای رفع خطر و افزایش امنیت گوگل هوم و اطلاعات حساب خود، می‌توانید درصورت امکان یک حساب کاربری جداگانه و متفاوت، از سایر حساب‌ها مخصوص استفاده از گوگل هوم درست کنید و از متصل کردن حساب‌های بانکی یا دیگر اطلاعات شخصی مهم خود با این حساب خودداری کنید. می‌توانید در حسابی جداگانه ایمیل‌ خود را دریافت کنید و از سایر خدمات گوگل استفاده کنید. اگر دستگاه‌های هوشمند و یا وب سایت‌های دیگری دارید که به حساب شخصی شما وصل است مانند (سایت نتفلیکس) و می‌خواهید آن را به گوگل هوم وصل کنید، بررسی کنید که آیا می‌توانید ویژگی‌های خاصی را برای افزایش امنیت این وسایل هوشمند و حساب‌ها فعال کنید یا فاقد چنین قابلیتی است. برای مثال گوگل اسیستنت امکان بستن قفل هوشمند Schlage را به شما می‌دهد اما نمی توانید با استفاده از فرمان صوتی آن را باز کنید.

۲. افزایش امنیت گوگل هوم با فعالسازی قابلیت تطبیق صدا

با استفاده از تنظیمات گوگل هوم، می‌توانید قابلیت تطبیق صدا را فعال کنید. با استفاده از این ویژگی، دستگاه قادر به شناسایی صدای شما و تطبیق آن با سابقه صوتی شما خواهد بود. می‌توانید در تنظیمات دستگاه، یک یا دو سوال شخصی که پاسخش را فقط شما می‌دانید اضافه کنید، به این ترتیب با شخصی‌سازی پاسخ‌ها، اطلاعات خود را از دسترس سارقین و هکر‌ها حفظ کنید. اگر شما یا افراد خانواده این قابلیت را برای گوگل هوم فعال کرده باشید، با تشخیص صدای شما و تطبیق آن، دستیار گوگل، تاریخچه‌ای از لیست موزیک‌های مورد علاقه، سابقه پراخت‌های آنلاین، رفت‌ و آمدها و سایر اطلاعات شخصی را فقط در صورتی که صدای شما را تشخیص دهید، به شما ارائه می‌دهد.

برای فعالسازی قابلیت تطبیق صدا برای افزایش امنیت گوگل هوم، باید اپلیکیشن گوگل هوم را در تلفن هوشمند خود باز کنید و گزینه « فعالسازی چند کاربری یا «Multi user is now available» را انتخاب کنید؛ سپس گزینه Get personal results with Voice Match یا Link your account (بسته به این که شما کاربر اصلی باشید یا نه) انتخاب کنید. در این مرحله باید چند بار جملاتی مانند Hey Google یا OK Google را تکرار کنید تا دستگاه صدای شما را تشخیص داده و در حافظه ذخیره کند. در صورتی که در خانه چند نفر از گوگل هوم استفاده می‌کنند، باید همه این مراحل به ازای هر کاربر تکرار شود.

در صورتی که شما این قابلیت را فعال نکنید، هرکسی می‌تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. می‌توانید دسترسی به اطلاعات شخصی را از مسیر زیر در اپلیکیشن گوگل هوم محدود کنید:

Menu > More Settings > Devices

با فعال کردن ویژگی تشخیص و تطبیق صدا، دوستان و افراد خانواده اگر بخواهند با تقلید صدای شما به اطلاعات حساس شما دسترسی پیدا کنند، قادر نخواهند بود. زیرا گوگل هوم تنها شش صدا را می‌تواند تشخیص دهد و در صورتی که صدای تقلید شده به شما متعلق نباشد اطلاعات شما پخش نخواهد شد و فقط می‌توانند دستورات صوتی مانند پخش آهنگ و غیره به گوگل هوم بدهند.

۳. افزایش امنیت گوگل هوم با مدیریت و پاک کردن تاریخچه صداهای ضبط شده

گوگل تا زمانی که شخصا اقدام به پاک کردن تاریخچه مکالماتی که با گوگل اسیستنت و دستگاه گوگل هوم داشته‌اید را پاک نکنید، این صداهای ضبط شده را در سرور خود ذخیره می‌کند. شاید شما دستورات ساده‌ای مانند پخش موزیک یا سوالات علمی از گوگل هوم پرسیده باشید اما گاهی ممکن است افرادی اطلاعاتی راجب گردش حساب بانکی، رمزهای عبور مختلف یا خرید‌های اینترنتی و رمز اینترنت بانک خود را نیز به گوگل اسیستنت گفته باشند که این مسئله ممکن است برای‌ آن‌ها دردسرساز شود. هکرها به سادگی می‌توانند به این اطلاعات و صداهای ضبط شده دسترسی پیدا کنند. با پاک کردن تاریخچه‌ این صداها می‌توانید کمک بسیار بزرگی به افزایش امنیت گوگل هوم و اطلاعات شخصی خود کنید.

می‌توانید از قسمت My Activity در حساب کاربری گوگل این صداهای ضبط شده را گوش دهید و پاک کنید. این ویژگی در اپلیکیشن گوگل هوم و وب سایت گوگل در دسترس است. برای پاک کردن این صداهای ضبط شده از طریق وب سایت به آدرس myactivity.google.com مراجعه کنید. با کلیک کردن روی گزینه Filter by date & product صداها را برحسب زمان و تاریخ و وسیله‌ای که استفاده کرده‌اید مشاهده خواهید کرد از این قسمت گزینه Voice & Audio یا همان صداهای ضبط شده را انتخاب کنید و می‌توانید از لیست نمایش داده شد هر صدایی را که خواستید پاک کنید.

برای پاک کردن این صداها از طریق اپلیکیشن، با باز کردن برنامه گوگل هوم به قسمت سمت چپ صفحه بروید و روی گزینه My Activityبزنید تا تاریخچه صداها را برحسب زمان و تاریخ ببینید. حذف کامل تاریخچه صداهای ضبط شده در گوگل هوم و گوگل اسیستنت ممکن است عملکرد و پاسخگویی گوگل به درخواست‌های شما کمی با مشکل مواجه کند. زیرا نحوه کار گوگل اسیستنت به گونه‌ای است که از تاریخچه خود برای بهبود عملکرد و تطبیق بیشتر با زندگی، سلایق و علایق شما استفاده می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید به جای حذف کردن همه صداهای ضبط شده فقط آن دسته از صداهایی که حاوی اطلاعات مهم و شخصی هستند پاک کنید. تا علاوه بر افزایش امنیت گوگل هوم خود، در عملکرد آن نیز خللی ایجاد نشود.

۴. افزایش امنیت گوگل هوم با استفاده از قابلیت تشخیص هویت دو مرحله‌ا

استفاده از ویژگی احراز هویت دو مرحله‌ای به افزایش هرچه بیشتر امنیت حساب کاربری شما کمک می‌کند. دستگاه گوگل هوم شما به حساب کاربریتان در گوگل متصل است که اطلاعاتی شامل، ایمیل‌های دریافتی، عکس‌ها و موزیک و تاریخچه جستجو‌های شما در اینترنت و گاهی اطلاعات حساب بانکی شما را در بردارد. تصور کنید که یک هکر توانسته باشد که رمز عبور حساب کاربری شما در گوگل را هک کند و به این ترتیب نه تنها به تاریخچه صداهای ضبط شده شما، بلکه به همه چیز دسترسی پیدا خواهد کرد. با استفاده از ویژگی احراز هویت دو مرحله‌ای یا ۲FA قادر خواهید بود اطلاعات خود را از دسترس مجرمان مجازی و اینترنتی در امان نگه دارید. به این ترتیب قادر به افزایش امنیت گوگل هوم خود و در نتیجه حساب کاربری خواهید بود.

۵. غیرفعال کردن میکرفون گوگل هوم زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید

می‌دانیم تا زمانی که به گوگل هوم یا آمازون اکو عبارت بیدار باش را نگفته باشیم شروع به کار نمی‌کنند، اما این بدان معنا نیست که اگر دستگاه خاموش نباشد قادر به ضبط مکالمات نباشد. البته دقت کنید گوگل هوم تا زمانی که از عباراتی مانند اوکی گوگل یا سلام گوگل استفاده نکرده باشید شروع به ضبط هیچ چیز نمی‌کند. اما احتمال دارد شما به صورت اتفاقی در جملات خود یا مکالمات روزانه این جملات را به کار ببرید و در صورتی که دستگاه روشن باشد شروع به ضبط این مکالمات می‌کند. بنابراین بهتر است در زمان‌هایی که از گوگل هوم استفاده نمی‌کنید، میکروفون آن را غیرفعال کنید تا صدایی را ضبط نکند.

در حال حاضر گوگل هوم فقط با دو عبارت اوکی گوگل و سلام گوگل، شروع به کار می‌کند اما در آیند‌ه نه چندان دور قادر خواهید بود که از جملات شخصی خود برای فعال کردن گوگل هوم استفاده کنید. دکمه میوت کردن یا غیرفعال کردن میکروفون در قسمت پشت دستگاه قرار دهد. درهر دو نمونه گوگل هوم مکس و گوگل هوم مینی با غیرفعال شدن میکرفون، این دکمه به رنگ نارنجی تغییر رنگ می‌دهد. دقت داشته باشید که با غیرفعال کردن میکروفون، دستگاه دیگر به هیج فرمان صوتی پاسخ نخواهد داد و برای استفاده دوباره از آن باید دکمه فعال شدن را بزنید. راه دیگری که مطمئن شوید هیچ صدایی ضبط نمی‌شود این است که دستگاه را کامل خاموش کنید. برای خاموش کردن کامل دستگاه کافی است آن را از برق بکشید. گوگل هوم دکمه خاموش کردن ندارد.

زندگی روزانه ما با تکنولوژی پیوند خورده است و تقریبا جز جدایی ناپذیری از آن شده است. هرچه بیشتر دنیای تکنولوژی پیشرفت می‌کند مسائل و مشکلات جانبی آن نیز افزایش پیدا می‌کند. همه ما عاشق ویژگی‌های زیاد گوگل هوم و قابلیت انجام کارها تنها با استفاده از فرمان‌های صوتی هستیم اما می‌توانید لذت استفاده از این تکنولوژی را با افزایش امنیت گوگل هوم و حساب کاربری گوگل برای جلوگیری از خطر هک شدن و عدم بروز جرائم اینترنتی، برای خود دو چندان کنید. در صورتی که شما راه دیگری برای افزایش امنیت کاربری از دستگاه گوگل هوم می‌دانید می‌توانید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *