آموزش

گوگل ۴ دستیار دیجیتال دارد؛ چه تفاوتی دارند و بهترین کدام است؟

چهار دستیار دیجیتال گوگل شامل، گوگل اسیستنت (Google Assistant)، دستیار گوگل هوم (Google Home's Assistant)، دستیار گوگل الو و اپلیکیشن گوگل (Google app)....

دستیار جدید گوگل اسیستنت به صورت رسمی در سه پلترفم قابل دسترسی است، دستگاه‌های اندرویدی جدید (گوشی‌های پیکسل و دستگاه‌هایی با اندروید مارشملو و نوقا)، گوگل الو و گوگل هوم، در کنار این موارد، بسیاری از قابلیت‌های اساسی این دستیار در برنامه گوگل برای اندروید و ios تحت عنوان Google Now قرار داده شده است.

با در نظر گرفتن سه پلتفرم اصلی و Google Now، اکنون چهار راه مختلف برای ارتباط با گوگل در اختیار شما قرار دارد، حالا با در نظر گرفتن این که هرکدام از این دستیاران نقاط ضعف و قدرت خود را دارند اوضاع کمی گیج کننده می‌شود، بنابراین برای روشن شدن موضوع روابط عمومی گوگل توضیحاتی در این زمینه ارائه کرده است تا دلایل این تفاوت‌ها آشکار گردد.

چهار دستیار دیجیتال گوگل

قبل از این که به تفاوت‌های ظریف بین روش‌های مختلف ارتباط با گوگل بپردازیم، بگذارید تا اول کمی راجع به آن‌ها توضیح دهیم.

۱. گوگل اسیستنت (Google Assistant): دستیار مبتنی بر صدای گوگل که پیش از این در گوشی‌های پیکسل وجود داشت اما اکنون برای تمامی گوشی‌هایی که درحال اجرای اندروید مارشملو و نوقا یا نسخه‌های بالاتر هستند در دسترس است.

۲. دستیار گوگل هوم (Google Home’s Assistant): یکی دیگر از دستیاران مبتنی بر صدای گوگل که تنها در صورت خرید یک اسپیکر هوشمند از گوگل قابل استفاده است.

۳. دستیار گوگل الو (Google Allo’s Assistant): دستیار گوگل مبتنی بر متن که برای دسترسی به آن می‌بایست برنامه گوگل الو را در اندریود یا ios نصب کنید.

۴. اپلیکیشن گوگل (Google app): که در ابتدا Google Now و Now on Tap نامیده می‌شد و اکنون این ویژگی‌ها به ترتیب، فید (Feed) و جستجوی صفحه (Screen Search) نام گرفته‌اند و هردو آن‌ها در برنامه اپلیکیشن گوگل در اندروید و ios وجود دارند. فید در برنامه گوگل به شما پیشنهادهایی و اعلان‌هایی را قبل از انجام جستجو نشان می‌دهد و ویژگی جستجو در صفحه نیز به شما امکان جستجوی سریع کلمات کلیدی در صفحه‌ای که در حال مشاهده آن هستید را می‌دهد (فقط در اندروید).

۱. گوگل اسیستنت (Google Assistant)

در ابتدا بگذارید به نسخه‌ موجود در گوشی‌های پیکسل و دستگاه‌هایی با اندروید مارشملو و نوقا بپردازیم که احتمالا گیج کننده‌ترین نسخه نیز هست، زیرا شما به هر دو حالت تعامل با صدا و متن در همان صفحه اصلی دسترسی دارید که ممکن است شما را گیج کند که دو روش تعاملی وجود دارد اما سخنگویی که ما با آن ارتباط برقرار کردیم خاطر نشان کرد که تنها یک دستیار گوگل وجود دارد.

در واقع، دستیار گوگل تنها بخشی از برنامه کلی گوگل در اندروید به شمار می‌رود، وقتی دکمه هوم را برای مدت طولانی فشار دهید، می‌توانید در هر صفحه‌ای که باشید با دستیار گوگل صحبت کنید، به همین سادگی، بدون در نظر گرفتن نصب گوگل الو( که در ادامه به آن خواهیم پرداخت)، این تنها راه دسترسی به دستیار گوگل در یک دستگاه اندرویدی به شمار می‌رود.

یک صفحه در سمت چپ صفحه اصلی شما وجود دارد که فیدهای شما را نشان می‌دهد، که نمایانگر اطلاعاتی از جستجوهای پیشین شما هستند، اما بازهم این تنها یک بخش افزوده شده از برنامه گوگل است.

یک نوآوری دیگر وجود دارد که نیاز است به آن اشاره کنیم، دستیار گوگل در دستگاه‌های جدید اندرویدی، ویژگی‌هایی کمی متفاوت‌تر از دستیار گوگل در سایر پلتفرم‌ها را دارا می‌باشند. شما در دستگاه‌های جدید می‌توانید از دستیار بخواهید تا به یکی از مخاطبین شما پیامک ارسال کند، اما این امکان در دستیار گوگل موجود در گوگل هوم وجود ندارد، همین منوال در درخواست نمایش تصویر هم صادق است و همچنین برخلاف سایر پلتفرم‌ها، دستیار پیکسل جستجوی داخلی (Screen Search) دارد، بدان معنی که می‌توانید کلمات کلیدی موجود در صفحه را با کشیدن دستتان روی آن‌ها جستجوی کنید، اما این قابلیت تنها به دلیل ادغام برنامه گوگل با اندروید امکان پذیر شده است.

سخنگوی گوگل اذعان داشت: هدف دستیار این است که بهترین نتایج را برای زمینه‌ای که در آن تعامل می‌کنید ارائه دهد، بنابراین بسته به سطح جستجو، نتایج متفاوتی را دریافت خواهید کرد که عادلانه است اما هنوز تفاوت‌های جزیی دیگری بین نسخه‌های مختلف دستیار گوگل وجود دارد.

در صورتی که می‌خواهید از قابلیت صوتی و دسترسی به ویژگی‌های بیشتر آن نسبت به گوگل هوم بهره‌مند شوید از دستیار اصلی گوگل یعنی همان اسیستنت استفاده کنید.

۲. دستیار الو

نصب برنامه گوگل الو در اندروید و ios، راهی دیگر برای دسترسی به دستیار گوگل است. این یک برنامه پیام‌رسان مانند واتساپ است اما یک ویژگی خاص را در خود دارد، شما می‌توانید مستقیما به دستیار گوگل پیام دهید، درست مانند حالتی که به مخاطبین خود پیام ارسال می‌کنید.

در بیشتر موارد، دستیار الو عملکردی مشابه با گوگل اسیستنت در دستگاه‌های اندرویدی دارد، به جز این که این سرویس مبتنی بر متن است نه صدا. تفاوت دیگر این است که یکپارچگی برنامه گوگل در آن وجود ندارد، بنابراین وقتی از الو استفاده می‌کنید، در واقع فقط در حال تعامل با دستیار گوگل هستید، این بدان معناست که هیچ جستجوی در صفحه (Screen Search) و یا بخش فید در آن وجود ندارد که البته یک بخش حذفی قابل درک به شمار می‌رود، زیرا اگر نیاز به استفاده از این قابلیت‌ها دارید می‌توانید برنامه گوگل را نصب کنید.
با این حال، مواردی وجود دارد که دستیار گوگل قادر به انجام آن‌ها می‌باشد در حالی که دستیارهای موجود در پلتفرم‌های دیگر نمی‌توانند. برای مثال، ویژگی « فلان تصویر را به من نشان بده» هنوز هم کار می‌کند، حتی با وجود این که این قابلیت در حال حاظر در گوگل هوم وجود ندارد. علاوه بر این، شما می‌توانید بازی حدس زدنی مبتنی بر شکلک‌های اموجی را با دستیار الو بازی کنید، اما این گزینه در هیچ یک از پلتفرم‌های دیگر وجود ندارد.

بنابراین ما متوجه شدیم که دستیار گوگل بنا به نحوه دسترسی به آن می‌تواند قابلیت‌های متفاوتی را ارائه کند. برای روشن‌تر کردن این مفهوم، سخنگوی گوگل گفت:
بازی اموجی روی دستیار گوشی‌های پیکسل کار نخواهد کرد زیرا دستیار موجود در این گوشی مبتنی بر صدا است، درحالی که الو به شما امکان می‌دهد تا پاسخ‌های اموجی ارسال کنید. این دستیار هنوز در مراحل اولیه خود است و به هیچ وجه در روز‌های اولیه خود دستیار کاملی نخواهد بود اما هدف ما این است که نتیجه‌های مناسب‌تری را برای سوالات شما ارائه کنیم.

این گونه به قضیه نگاه کنید که در گوشی‌های پیکسل و دستگاه‌های اندرویدی بروز شده، یک ویجت در صفحه اصلی وجود دارد که می‌توانید از آن برای نوشتن سوالات خود استفاده کنید، بنابراین نیازی به وجود داشتن بخش پذیرش متون در دستیار وجود ندارد، با این حال، در الو کل برنامه مبتنی بر متن و نوشتار است، بنابراین دستیار نیز فقط در حالت متنی قابل دسترسی است که مجموعه‌ای متفاوت از نقاط قوت این پلتفرم را نشان می‌دهد.

اگر دوست ندارید با تلفن خود صحبت کنید از دستیار الو استفاده کنید که در واقع تنها پلتفرمی است که در آن می‌توایند با دستیار گوگل به شکل متنی تعامل داشته باشید.

۳. دستیار گوگل هوم (Google Home)
به طور خلاصه برای مرور بر نکاتی که تا به اکنون گفته‌ایم، شما با دستیار اصلی گوگل اسیستنت صحبت می‌کنید و به دستیار الو پیام متنی می‌فرستید که منجر به دو تجربه متفاوت در این پلتفرم‌ها می‌شود. اما در مورد دستیار گوگل استفاده شده در گوگل هوم چطور؟

مانند دستیار اصلی گوگل، این مورد نیز فقط قابلیت ارتباط صوتی را دارد زیرا صفحه کلیدی برای نوشتار وجود ندارد اما یک محدودیت سخت افزاری دیگر نیز وجود دارد که منجر به چند اختلاف جزئی می‌شود، گوگل هوم صفحه نمایش ندارد.

به همین دلیل، دستیار گوگل هوم در مواقعی مانند، درخواست «عکس گربه‌ها را به من نمایش بده» نمی‌داند که باید چه کار کند، اما از طرفی این بدان معنی است که دستیار گوگل هوم، قابلیت‌های گوگل کست (Google Cast) را دریافت خواهد کرد.

وقتی که گوگل هوم را راه‌اندازی می‌کنید می‌توانید هر دستگاه سازگار با گوگل کست را به آن اضافه کنید که شامل کروم کست و اندروید تی‌وی می‌شود. هنگامی که اینکار را انجام دهید، می‌توانید از دستیار مواردی مانند « فیلم گربه‌ها را در تلوزیون من نمایش بده» را بخواهید، سپس تصاویر روی نمایشگر شما ظاهر خواهند شد.

متاسفانه این قابلیت در دستیار الو و دستیار موجود در گوشی‌های پیکسل و دستگاه‌های اندرویدی بروز شده، در دسترس نیست، اما از طرفی، در پرسشی که از گوگل در این باره مطرح شد، متوجه شدیم که این تفاوت به زودی از بین خواهد رفت آن‌ها گفتند:

ما در حال تلاش برای اضافه کردن قابلیت کست به دستیار پیکسل هستیم.

اگر به دنبال کنترل تلوزیون، چراغ‌ها و دیگر تجهیزات اتوماسیون خانگی خود هستید، از دستیار گوگل هوم استفاده کنید زیرا در حال حاظر این دستیار در این زمینه‌ها نسبت به دسیتار موجود در پیکسل برتری دارد.

۴. اپلیکیشن گوگل (Google App)

اپلیکیشن معمولی قدیمی وجود دارد که برای هر گوشی هوشمندی در دسترس است و از هر دو حالت صوتی و متنی نیز پشتیبانی می‌کند، این همان برنامه‌ای است «گوگل نو» (Google Now) نام داشته و اکنون به «گوگل» تغییر نام داده است و ویژگی‌های آن نیز برچسب‌های جدیدی دریافت کرده‌اند، سخنگوی گوگل اضهار داشت:

گوگل نو توقف تولید شده است، اما همچنان به زندگی خود در دستگاه‌های اندرویدی قدیمی ادامه می‌دهد.

همچنین بخش فید نیز در این برنامه وجود دارد، بنابراین ترکیب: گوگل، جستجوی در صفحه و بخش فیدها تجربه بسیار جالبی را از گوگل ارائه خواهد داد. با این حال همانطور که قبلا ذکر کرده بودیم، ویژگی‌های اصلی دستیار به طور انحصاری برای گوگل هوم، الو و دستگاه‌های پیکسل باقی خواهد. سخنگوی گوگل در ادامه افزود:

ما فعلا پروژه پیکسل را شروع کردیم و هیچ برنامه دیگری نداریم

اما در گفتگو با سخنگوی گوگل متوجه شدیم که دستگاه‌های اندرویدی که در حال اجرای نسخه مارشملو و نوقا هستند نیز با این قابلیت‌ها بروز خواهند شد.

گوشی‌های قدیمی هنوز فاقد این قابلیت هستند، اما ویژگی‌‌های متعددی مانند: «این چه آهنگی است؟» در شازم، فرمان صوتی، توانایی اشتراک گذاری اسکرین‌شات توسط جستجوی در صفحه، و ترجمه متون موجود در صفحه که در این برنامه وجود دارد در حال حاظر در هیچ یک از پلتفرم‌های دیگر دستیار گوگل وجود ندارند، بنابراین عدم دریافت دستیار گوگل ممکن است آنقدرها هم برای شما بد نباشد.

در واقع، اگر شما به ارتباط صوتی دستیار گوگل در اندروید، بازی‌های مبتنی بر متن در الو یا ویژگی‌های کنترل هوشمند گوگل هوم علاقه‌ای ندارید، برنامه معمولی گوگل از تمام جهات دیگر نسبت به این پلتفرم‌ها برتری دارد، زیرا از صدا و نوشتار به طور همزمان پشتیبانی می‌کند، دارای ویژگی‌های بسیاری است که هنوز در دستیار پلتفرم‌های دیگر وجود ندارد و تجربه‌ای سازگار را با تمام سیستم‌عامل ها ارائه می‌کند.
اگر مایل به استفاده از هر دو قابلیت نوشتاری و صوتی در دستیار مجازی خود هستید یا اگر به دنبال ویژگی‌های بیشتری هستید، از اپلیکیشن گوگل استفاده کنید زیرا در حال حاظر کنترل‌های صوتی و متنی در اپلیکیشن گوگل، قابلیت‌های بیشتری را نسبت به هر یک از پلتفرم‌های دیگر دستیار گوگل ارائه می‌کند.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *