گوگل لنز نشان می‌دهد که هوش مصنوعی چگونه به ساده‌تر شدن زندگی کمک می‌کند

در طول سخنرانی کنفرانس توسعه دهنده گوگل I/O، هوش مصنوعی برای یک بار دیگر موضوع اصلی عامل اثر گذاری و سبک و سیاق پیشرفت گوگل در آینده بود. اکنون هوش مصنوعی به تمام محصولات گوگل متصل می‌شود و ساندار پیچای مدیر اجرایی این شرکت هیچ موردی را بهتر از گوگل لنز برای نشان دادن مزایای استفاده از هوش مصنوعی نمی‌داند.

پلتفرم لنز پیشرفته‌ترین دستاوردهای شرکت در دید رایانه‌ای (computer vision)، پردازش طبیعی زبان و قدرت جستجوی گوگل را باهم ترکیب می‌کند. در این راستا، گوگل استدلال قانع کننده‌ای برای این که چرا روش آن‌ها در توسعه هوش مصنوعی نسبت به رقبایی مانند آمازون و فیسبوک، نتیجه‌ای سریع‌تر و کارآمدتر خواهد داشت، ارائه کرده است. گوگل همچنین با این برنامه به مخالفان هوش مصنوعی نیز نمونه‌ای از موارد استفاده این تکنولوژی برای کاربران را نشان می‌دهد تا فقط تصور استفاده از آن در مراکز داده یا شبکه‌های تبلیغاتی و یا موارد محدود استفاده سخت‌افزاری مانند اسپیکرهای هوشمند را نداشته باشند.

گوگل لنز در واقع موتور دیدن و درک دنیای واقعی به شمار می‌رود که از دوربین و نرم‌افزارهای مانند دستیار گوگل قدرت خود را تامین می‌کند و بر اساس خبری که در رویداد I/O گوگل منتشر شد، این قابلیت از ابتدا در گوشی‌های بالارده اندرویدی قرار خواهد گرفت. برای گوگل، هرچیزی که انسان قادر به شناسایی آن باشد چالشی مناسب برای لنز قلمداد می‌شود که اشیاء و محیط‌ها، افراد، حیوانات (یا حتی عکس حیوانات)، و یا هر قطعه از یک متن که در تابلوهای جاده‌ای، نمایشگرها، منو رستوران و کتاب‌ها دیده می‌شوند را شامل می‌شود. در آن مرحله، گوگل از پایگاه داده‌های گسترده خود بر اساس موتور جستجو استفاده می‌کند تا اطلاعات قابل قبولی مانند لینک‌های خرید برای محصولات یا توضیحات برای مکان‌های معروف را از ویکیپدیا ارائه کند. هدف از این کار ارائه اطلاعات راجع به تمام اشیاء موجود و یا محیط اطراف کاربر است.

این پلتفرم، اولین بار در کنفرانس I/O سال گذشته رونمایی شد و در حال حاضر این قابلیت به طور مستقیم در دوربین دستگاه‌های اندرویدی پیکسل، و همچنین گوشی‌های پرچم‌دار الجی، موتورولا، شیائومی و دیگر دستگاه‌ها قرار گرفته است. علاوه بر این گوگل اعلام کرده است که در حال حاظر لنز قادر است تا پردازش بی درنگ انجام دهد و می‌تواند متن‌ها را همانگونه که در دنیای واقعی وجود دارد تجزیه و تحلیل کند. گوگل لنز حتی می‌تواند سبک لباس پوشیدن و مبلمان را بر اساس قدرت موتور توصیه‌گر خود به نام Style Match شناسایی کند، این قابلیت برای کمک به کاربران لنز طراحی شده تا خانه‌های خود را تزئین کنند یا لباس‌های متناسب با خود را انتخاب کنند.
لنز که پیش از این تنها در دستیار گوگل وجود داشت، اکنون در حال فراتر رفتن از تنها یک قابلیت در دستیار گوگل، دوربین و یا اپلیکیشن گوگل فوتو است. این برنامه همچنین به اضافه کردن ویژگی‌های جدید در برنامه‌هایی مانند گوگل مپ کمک خواهد کرد. در یک پیش نمایش خیره کننده، گوگل نشان داد که لنز چگونه می‌تواند نسخه واقعیت افزوده‌ای از نمای خیابان را با گرافیک‌های بصری در مورد اطلاعات مکان‌های آن ارائه دهد.

در پیش‌نمایش گوگل در رویداد I/O قابلیت‌های جدید گوگل لنز در گوشی الجی G7 ThinQ نمایش داده شد. این ویژگی اکنون به صورت بدون وقفه کار می‌کند و قادر بود تا تعدادی از محصولات مختلف مانند: پیراهن‌ها، کتاب‌ها و نقاشی‌ها را با میزان خطای بسیار پایین شناسایی کند.
به عنوان مثال، در یکی از موارد گوگل لنز تصور کرد که یک کفش نقاشی پیکاسو است، زیرا در آن لحظه در مورد مکان اشیاء دچار اشتباه شده بود اما با نزدیک‌تر شدن به سمت هدف مورد نظر برای شناسایی، این بار گوگل لنز موفق به شناسایی کفش شد. حتی زمانی که دوربین خیلی به شی نزدیک باشد یا اگر لنز در درک این که چه چیزی مقابلش قرار دارد مشکل داشته باشد، می‌توانید روی صفحه ضربه بزنید و گوگل به شما بهترین حدس خود را با عبارات کوتاهی مانند: «آیا این فلان چیز است؟» یا «این این یک نقاشی به نظر می‌رسد» ارائه خواهد کرد.

تاثیر گذارترین توانایی گوگل لنز در تجزیه و تحلیل متون و استخراج آن‌ها از دنیای واقعی است. اساس این قابلیت محصولاتی مانند مترجم گوگل است که می‌تواند تابلوهای خیابانی و یا منوی رستوران را از یک زبان خارجی به زبان مادری شما ترجمه کند. اکنون که این پیشرفت‌ها در لنز جای داده شده است، شما می‌توانید از آن به صورت بی‌درنگ برای استخراج محتوای منو شام یا حتی متون طولانی موجود در یک کتاب استفاده کنید.

در نسخه نمایشی، ما یک صفحه از غذاهای ایتالیایی را اسکن کردیم تا عکس‌ها و فیلم‌های یوتیوب آن‌ها را برای نمایش نحوه پخت آن غذاها پیدا کنیم. ما همچنین می‌توانستیم تیترهای ایتالیایی را با انتخاب گزینه‌‌ای که به‌طور خودکار فرمت متن را به فرمت قابل جستجو تبدیل می‌کند، به انگلیسی ترجمه کنیم و می‌توانید متن را در جای دیگری در گوشی خود کپی کنید. این همان ویژگی است که این برنامه درخشش خود را با ادغام نقاط قدرت محصولات دیگر شرکت در یک برنامه، نشان می‌دهد.

متاسفانه ما فرصت بررسی Style Match و ویژگی‌های نمای خیابان که در طول کنفرانس به آن‌ها اشاره شده بود را نداشتیم، البته لازم به ذکر است که زمان عرضه ویژگی دوم برای عموم کاربران هنوز مشخص نشده است. با این حال، گوگل لنز مسلماً سالی قدرتمندتر نسبت به زمان آغاز عرضه‌اش را سپری خواهد کرد و گوگل نیز اطمینان می‌دهد که این ویژگی می‌تواند روی بسیاری از دستگاه‌ها، از جمله دستگاه‌های ساخت اپل استفاده شود. برای شرکتی که مبنای آینده خود را بر هوش مصنوعی قرار داده است، مثال‌های کمی مانند لنز وجود دارد که آن آینده مورد نظر را برای استفاده روزمره کاربران نشان می‌دهد.

برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *