آموزش

چگونه از برنامه Apple Health استفاده کنیم

از زمان شروع به کار برنامه Health در سال ۲۰۱۴ تا کنون، شرکت اپل به طور مستمر این برنامه را مورد بازبینی قرار داده است. در حال حاضر، این برنامه داده های بیشتری را جمع آوری کرده و با منابع بیشتری از داده ها کار می کند و حتی با اپل واچ هم به خوبی هماهنگ است و تبدیل به مکانی برای ذخیره سازی اطلاعات سلامتی شما شده است.

این برنامه مرکز بهداشت شما است. تمامی داده های سلامتی و تناسب اندام که توسط موبایل، ساعت، ردیاب های تناسب اندام، ردیاب های خواب و برنامه های تناسب اندام شما جمع آوری می شوند، در این برنامه گرد هم  می آیند. ایده اصلی این برنامه، آن است که تمامی این اطلاعات را جمع آوری کرده و تصویری کلی از عملکرد شما ارائه دهد تا مجبور نباشید از برنامه های متعددی استفاده کنید. از آنجا که این برنامه داده ها را از طریق سنسورهای حرکتی آیفون و GPS به دست می آورد، برای استفاده از آن نیاز به یک گجت پوشیدنی ندارید. در این برنامه می توانید مشاهده کنید که چند کیلومتر و چند قدم راه  رفته اید، چند طبقه بالا رفته اید و چند کالری سوزانده اید.

HealthKit به برنامه های دیگر در زمینه سلامتی مانند Garmin Connect، Nike+ Run Club My FitnessPal، Strava و سایر برنامه ها، اجازه می دهد تا معیارهای مختلفی را به برنامه Apple Health بیفزایند. از جمله این معیارها، می توان به اطلاعات تغذیه، فعالیت، دمای بدن، فشار خون، قند و غیره اشاره کرد.  اگر چه استفاده از این برنامه بسیار آسان است، اما در عین حال می تواند یک غول پیچیده باشد! به همین دلیل ما راهنمایی را برای شما تهیه کرده ایم تا به شما کمک کند بهترین استفاده را از برنامه Apple Health  داشته باشید.

Health Data

Health Dataداشبورد اصلی برنامه Apple Health، Health Data نامیده می شود و اطلاعات سلامتی شما را در چهار حیطه: فعالیت (Activity)، ذهن آگاهی (Mindfulness)، تغذیه (Nutrition) و خواب (Sleep) قرار  می دهد. این گروه بندی به شما کمک می کند تا مستقیما به سراغ حیطه مورد نظر خود بروید.  با انتخاب هر کدام از این گروه ها، وارد صفحه ای جدید می شوید که جدید ترین داده های ثبت شده در آن حیطه را به شما نشان می دهد. برای مثال، اگر تغذیه خود را ردیابی می کرده اید، جزئیاتی از رژیم خود خواهید دید؛ شما می توانید ببینید که چه مقدار کلسیم، کربوهیدرات، قند، فیبر، آهن و مواد دیگر مصرف کرده اید.

سپس می توانید یکی از آن ها مانند کلسیم را انتخاب کرده و مشاهده کنید که در آن روز، ماه و سال، چه مقدار کلسیم مصرف کرده اید. اپل استور نیز به طور مداوم برنامه هایی کمک کننده را به شما توصیه می کند. برای مثال، در صفحه کلسیم، توصیه هایی درباره برنامه های مفید جهت ردیابی کلسیم وجود دارد. در صفحه خواب، برنامه های مفید برای ردیابی خواب مشاهده می کنید. از این برنامه ها غافل نمانید.

اگر از ویژگی های هر طبقه اطلاعی ندارید، در انتهای صفحه توضیح کوتاهی درباره آن معیار و اهمیت آن نوشته شده است. به عنوان مثال، در بخش فعالیت، در بخش تعداد طبقات صعود شده (floors climbed)، توضیحی درباره معیارهای اندازه گیری صعود طبقات نوشته شده است (معیار بالا رفتن از طبقه حدود ۳ متر است).  هر بخش دارای یک ویدیوی کوتاه نیز هست که درباره آن بخش و اهمیت توجه به آن توضیح می دهد. این ویدیوها کوتاه هستند و به احتمال زیاد بیش از یک بار آن ها را تماشا نخواهید کرد. اما به خوبی ساخته شده اند و در ساخت آن ها، برای جلب توجه شما تلاش بسیاری شده است. در نهایت، در زیر چهار بخش کلی در صفحه Health Data، داده های ثانویه ای شامل اندازه گیری های بدن (Body Measurements)، داده های سلامتی (Health Records)، قلب (Heart)، سلامت باروری (Reproductive Health)، علائم حیاتی (Vitals) و موردی به نام نتایج (Results) مشاهده می کنید که بعدا به آن خواهیم پرداخت.

استفاده از برنامه Health در اپل واچ

استفاده از برنامه Health در اپل واچاگرچه Apple Health به طور خودکار تمامی داده ها را جمع آوری می کند، اما این مسئله برای کسانی است که هر جا که می روند، موبایل خود را همراه دارند. اگر به هنگام رفتن به جایی، موبایل خود را بر روی میز بگذارید، قدم های شما را نمی شمارد، مسافت طی شده و تعداد طبقاتی را که بالا رفته اید، ثبت نمی کند و اگر داده های آن ثبت نشده باشد، چگونه می خواهید مطمئن شوید که چه میزان فعالیت داشته اید؟

زمانی که Apple Health با یک ردیاب تناسب اندام و یا ساعت هوشمند همگام شود، تصویر جامع تری از فعالیت روزانه (و در برخی موارد شبانه) شما ارائه خواهد داد. خوشبختانه، HealthKit برای Apple Health این امکان را فراهم می آورد تا داده هایی را از سرویس هایی مانند Garmin Connect، Wahoo Fitness، Mi Fit و سایر سرویس ها، جمع آوری کند. به محض اینکه گجت خود را تنظیم کنید تا اطلاعات را با Apple Health به اشتراک بگذارد، تمامی کارها به طور خودکار انجام خواهند شد.

با داشتن اپل واچ، تمامی داده ها وارد Apple Health می شوند و می توانید به راحتی تمام داده های دریافتی از اپل واچ را با رفتن به قسمت منابع (Sources) در پایین برنامه Health، مشاهده کنید.  زمانی که به قسمت Sources رفتید، به پایین صفحه بروید و تمامی دستگاه هایی را که اطلاعات خود را با Health به اشتراک می گذارند، در آن جا خواهید دید. بر روی اپل واچ کلیک کرده و جزئیات اطلاعات دریافتی از ساعت هوشمند خود را مشاهده کنید.

در آن قسمت می توانید VO2 Max دریافت شده از اپل واچ خود را ببینید که شامل انرژی فعال، انرژی در حال استراحت، ساعت های ایستاده، ضربان قلب در حالت استراحت، میانگین ضربان قلب در حالت راه رفتن و تغییرات ضربان قلب می باشد. اگر یادآورهای تنفس کردن را در اپل واچ فعال کرده باشید، داده های آن را در قسمت ذهن آگاهی مشاهده خواهید نمود.  این معیارها را به راحتی می توان در قسمت Health Data مشاهده کرد، اما صفحه Sources، تصویر بهتری از اطلاعاتی که از اپل واچ دریافت می شوند، ارائه می دهد.

فقط به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید داده هایی از دستگاه های دیگر به Apple Health انتقال داده شوند، باید این ویژگی را در برنامه مخصوص آن دستگاه فعال کنید که معمولا در هنگام راه اندازی دستگاه مورد نظر می توانید این کار را انجام دهید.

استفاده از Health با برنامه های دیگر

استفاده از Health با برنامه های دیگر اگر سالهاست که از برنامه هایی مانند Runtastic یا Lifesum استفاده می کنید، نیازی نیست آن ها را کنار بگذارید. Health می تواند تمامی داده های جمع آوری شده توسط این برنامه ها را به طور خودکار جذب کرده و آن ها را با تصویر کلی سلامتی شما (که شامل داده های تاریخچه می شود) یکپارچه کند. اما همانند سایر دستگاه ها، باید از درون تنظیمات برنامه مورد نظر، به Apple Health امکان دستیابی به داده های آن برنامه را بدهید.

این فرایند برای هر برنامه متفاوت است، اما معمولا در هنگام نصب و تنظیم برنامه، این سوال را از شما می پرسند که آیا تمایل دارید داده ها با Apple Health به اشتراک گذاشته شوند یا خیر. اگر تا به حال به استفاده از Apple Health فکر نکرده اید، باید به قسمت تنظیمات برنامه رفته و گزینه به اشتراک گذاری را پیدا کنید.

هنگامی که به Apple Health اجازه دستیابی به داده های برنامه مورد نظر را دادید، می توانید به قسمت Sources در برنامه Health مراجعه کنید. اگر یک برنامه به خصوص را به عنوان منبع انتخاب کنید، با گزینه های زیادی رو به رو خواهید شد که می توانید از بین آن ها انتخاب کنید که چه داده هایی با Apple Health به اشتراک گذاشته شوند و همچنین می توانید تمامی گزینه ها را غیر فعال کنید. همه چیز بستگی به نظر شما دارد که بخواهید چه مقدار اطلاعات را به اشتراک بگذارید.

در صفحه مخصوص هر برنامه در Health، تقریبا در پایین صفحه یک منوی کوچک داده (Data) وجود دارد. اگر روی آن کلیک کنید، وارد صفحه جدیدی خواهید شد که داده هایی را که از برنامه مورد نظر جذب شده اند، با جزئیات نشان می دهد. در این جا، می توانید اطلاعاتی را که فکر می کنید اشتباه هستند، حذف کنید.

یافتن برنامه های خوب

همانطور که پیش تر ذکر شد، برنامه های بسیاری هستند که قابلیت همگام سازی با برنامه Health را دارند. اما از کجا باید بدانیم کدام برنامه ها خوب هستند؟  ساده ترین راه این است که یکی از چهار طبقه بندی موجود در Health Data را انتخاب کنید و به پایین صفحه بروید. برای هر طبقه، فهرستی از برنامه های توصیه شده را خواهید دید. برای مثال، برنامه هایی که برای بخش تغذیه توصیه شده اند عبارتند از LifeSum، Yummly، Lose It و غیره.

ویرایش داده ها

ویرایش داده هاHealth Data به منظور دسترسی سریع به تمامی اطلاعات مربوط به شما طراحی شده است و نیازی به کاوش عمیق در برنامه نیست. اما اگر قسمتی از داده ها را نشان ندهد یا به طور تصادفی بلوتوث موبایلتان خاموش شده باشد و یا فراموش کرده باشید غذای خاصی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید، چه خواهد شد؟

در واقع شما می توانید اطلاعاتی را به Health افزوده یا حذف کنید. اما این گزینه تقریبا پنهان شده است. زیرا ایده اصلی Health این است که به طور خودکار اطلاعات را از برنامه های مختلف جذب کند، اما با این حال حذف و اضافه غیر خودکار نیز ممکن است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که به نقطه مورد نظر بروید.  برای مثال، اگر بخواهید داده هایی را درباره انرژی در حالت استراحت بیفزایید، باید به بخش فعالیت (Activity) رفته و سپس بر روی Resting Energy کلیک کنید و سپس علامت + در قسمت بالا سمت راست را بزنید. سپس می توانید کیلوکالری و ساعت و تاریخ مورد نظر را اضافه کنید. این امکان برای تغذیه (Nutrition)، خواب (Sleep) و ذهن آگاهی (Mindfulness) نیز صادق است. فقط باید به معیار مورد نظر رفته و علامت + را بزنید.

در هر یک از صفحات اختصاص داده شده به یک بخش، یک گزینه «افزودن به علاقمندی ها»

(Add to Favorites) وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کنید، بخشی در قسمت بالای صفحه مخصوص آن گزینه ایجاد می شود. بنابراین اگر به طور کلی اطلاعات تغذیه خود را ردیابی می کنید اما می خواهید اطلاعات مصرف پروتئین خود را زیر نظر داشته باشید، می توانید با فعال کردن این گزینه، به راحتی آن را در قسمت بالای صفحه مشاهده کنید.

ردیابی خواب با استفاده از Apple Health

اپل واچ هنوز دارای ویژگی ردیابی خواب نمی باشد و تا زمانی که باتری آن نتواند به مدت دو روز پاسخگو باشد، نمی تواند این ویژگی را داشته باشد. تا آن زمان، باید راه های جایگزینی برای استفاده از ردیاب خواب

Apple Health بیابید.

ساده ترین راه، استفاده از آیفون و برنامه های آن می باشد. در برنامه ساعت، یک ویژگی به نام زمان خواب (Bedtime) وجود دارد. در این برنامه، شما زمان خوابتان را تنظیم می کنید و سپس وقتی زمان خواب شما فرا رسید، موبایل برای شما یک نوتیفیکیشن می فرستد. همچنین زمانی را برای بیدار شدن تنظیم می کنید و موبایل شما را سر ساعت بیدار خواهد کرد. هر زمان که موبایل خود را بردارید، آن زمان به عنوان بیدار بودن، در نظر گرفته می شود.

همچنین می توانید از یک ردیاب تناسب اندام سازگار با Apple Health مانند Huawei Band 2، استفاده کنید تا اطلاعات خوبی از معیار خواب در Apple Health ثبت کند. اگر می خواهید جزئیات بیشتری در مورد خواب خود به دست آورید، می توانید از دستگاه های ردیاب خوابی مانند Beddit 3 و Sleepscore Max استفاده کنید.  به علاوه برنامه های خوبی در آیفون برای ردیابی خواب وجود دارند که از بین آن ها می توان به Sleep Cycle اشاره کرد که برای استفاده از آن باید موقع خواب موبایل را در زیر بالش خود قرار دهید یا Sleep Cycle Alarm Clock که به صدای خر و پف شما گوش داده و خواب شما را تحلیل می کند. تمامی این داده ها در برنامه Health، Today و Health Data ثبت می شوند.  برنامه های ردیابی خوابی مانند Sleep ++ نیز برای اپل واچ وجود دارند که فایده چندانی ندارند و توصیه ما این است که از یک دستگاه ردیاب خواب مجهز استفاده کنید.

تنظیم کردن شناسه پزشکی (Medical ID)

تنظیم کردن شناسه پزشکی (Medical ID) Medical ID این امکان را فراهم می کند تا افراد، اطلاعات حیاتی شما را از موبایل شما متوجه شوند. این قسمت، یکی از چهار گزینه اصلی در برنامه Health می باشد و زمانی که گروه خونی، انواع آلرژی، شرایط پزشکی خود و دیگر موارد را در آن وارد کنید و گزینه «نشان دادن در صفحه قفل شده» (Show when locked) را فعال کنید، زمانی که گوشی شما قفل باشد، می توانید Medical ID خود را مشاهده کنید.

این امکان برای مواقع اورژانسی مفید می باشد و خوب است که این تنظیمات را انجام دهید. برای مشاهده Medical ID، ابتدا باید صفحه گوشی خود را قفل کنید و سپس می توانید از قسمت تماس های ضروری (Emergency) و کلیک بر روی Medical ID، مشخصات پزشکی خود را مشاهده کنید. همچنین در این قسمت می تواند مخاطبینی را برای شرایط اضطراری تعیین کنید و هر زمان که از SOS اورژانسی استفاده کنید، آن ها به طور خودکار پیامی را همراه با موقعیت مکانی شما دریافت خواهند کرد.

برای فعال کردن SOS اورژانسی در اپل واچ، باید دکمه کناری را فشار داده و نگه دارید. شمارش معکوسی آغاز خواهد شد و با تلفن های ضروری تماس گرفته خواهد شد. در آیفون X، ۸ و ۸ Plus باید دکمه کناری و یکی از دکمه های صدا را فشار داده و نگه دارید تا SOS اورژانسی فعال شود. در آیفون ۷ و پایین تر، باید ۵ بار دکمه قفل را فشار دهید تا نوار SOS اورژانسی فعال شود. در پایین صفحه Medical ID، گزینه ای برای عضویت در انجمن اهدای عضو آمریکا وجود دارد. با ثبت نام در این قسمت، اطلاعات شما مستقیما بهDonate Life  (اهدای زندگی) می رود.

ردیابی تغذیه با استفاده از Apple Health

ردیابی تغذیه با استفاده از Apple Healthردیابی تمام چیزهای که می خوریم با استفاده از برنامه های موبایل، می تواند یک رنج واقعی باشد و افزودن معیارهایی مانند مصرف سدیم با استفاده از بخش تغذیه در Apple Health حتی سخت تر هم می باشد. اما اگر از برنامه هایی مانند Weight Watchers برای ثبت غذا یا UP Coffee برای میزان مصرف کافئین استفاده کنید و آن ها را به عنوان منبعی در Apple Health تعیین کنید، این برنامه ها نیز داده های جمع آوری شده را به Apple Health می فرستند.  غذاهایی که اضافه می کنید، از نظر پروتئین، چربی، کربوهیدرات و سدیم و مواد کمتر ذکر شده ای مانند پتاسیم، منیزیم، مس و تمامی ویتامین های مهم همگام سازی خواهند شد.

همانطور که پیش تر بیان کردیم، آنچه که واقعا مفید است، این است که برای هر قسمت از اطلاعات تغذیه ای، توضیحی درباره هر ماده و اهمیت آن و در صورت امکان درباره برنامه های سازگار با Apple Health که می توانند آن اطلاعات را ردیابی کنند، داده شده است.

Apple Health و پزشک شما

اگر برنامه Apple Health را به طور مرتب مورد استفاده قرار دهید، این برنامه می تواند برایتان مجموعه گسترده ای از داده های پزشکی قابل سنجش، فراهم کند که خوشبختانه منجر به دانش بیشتر، شناسایی روند ها، انتخاب های بهتر و تغییراتی در سبک زندگی خواهد شد و می تواند زندگی طولانی تر و سالم تری را برای شما به ارمغان آورد و یا حداقل آرمان این برنامه این است.  استفاده از این برنامه می تواند خبر خوبی برای پزشک های ما باشد. زیرا این تکنولوژی اطلاعاتی را فراهم می آورد که آن ها می توانند مورد استفاده قرار دهند و ما نیز می توانیم اطلاعاتی را که پزشک ها به ما می دهند در این برنامه ذخیره کنیم.

بخش Results در صفحه اصلی Health Data که قبلا به آن اشاره کردیم را به خاطر دارید؟ در این قسمت می توانید نتایج آزمایش های خود که پزشکتان بر روی شما انجام داده است، مانند قند خون و غیره را وارد کنید. در نسخه بتا، Health Records نیز وجود دارد که آخرین ابتکار شرکت اپل است و داشتن کنترل بر روی سلامتی خود را برای شما تا حد ممکن تسهیل می کند. اگر شرکت بیمه یا بیمارستان شما در Health Records ثبت نام کرده باشند، می توانید تمامی پرونده های پزشکی خود را در این قسمت مشاهده کنید.

بنابراین تمامی پرونده های شما، سابقه واکسیناسیون، نتایج آزمایشگاه، داروها و غیره در این قسمت خواهند بود. اگر نیاز داشته باشید که برای درمان به پزشک جدیدی مراجعه کنید، نیازی نیست که صبر کنید تا پزشک قبلیتان پرونده پزشکی شما را تحویل دهد. همچنین اگر پزشکتان اطلاعات پزشکیتان را با شما در میان می گذارد، می توانید خودتان سابقه پزشکی خود را در این برنامه ذخیره کنید. فقط باید مطمئن شوید که پزشک، پرونده های کلینیکی ثبت شده را به شما تحویل دهد.

تهیه نسخه پشتیبان

محض اطمینان، بهتر است هر از گاهی از داده های Health نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای این کار، بر روی آیکون پروفایل خود که در بالای صفحه سمت راست قرار دارد کلیک کرده و گزینه «Export Health Data» را بزنید. ممکن است چند دقیقه زمان ببرد اما در نهایت فایلی را به شما می دهد که می توانید آن را ذخیره کنید که اگر اتفاقی افتاد و تمامی اطلاعات ذخیره شده شما حذف شد، بتوانید از آن استفاده کنید.

با ResearchKit همکاری کنید

با ResearchKit همکاری کنیدعلاوه بر Apple Health، برنامه ResearchKit نیز وجود دارد که این امکان را برای کاربران Apple Health فراهم می آورد تا اطلاعات پزشکی ذخیره شده خود را برای اهداف تحقیقات پزشکی به اشتراک بگذارند. ResearchKit برای محققان بسیار با ارزش بوده و بیان می کنند که این اجازه را به آن ها می دهد تا افراد را به سرعت برای مطالعات خود ثبت نام کرده و دیگر از لحاظ جغرافیایی و یافتن افراد با بیماری های نادر، محدودیتی وجود ندارد.

در حال حاضر برنامه هایی در اپ استور موجود هستند که امکان شرکت در مطالعاتی با اهداف یافتن راه هایی برای مقابله با پارکینسون، دیابت، آسم و حتی سرطان پستان، را برای شما فراهم می آورند.  تنها کافیست کلمه ResearchKit را در اپ استور جستجو کنید تا این برنامه ها را بیابید. ثبت نام در برخی از برنامه ها بسیار آسان است و محققان برای شما بسته هایی را ارسال می کنند تا آن ها را در خانه تکمیل کنید. برخی از آن ها از شما می خواهند تا کارهایی مانند ضربه زدن سریع به دو دکمه را انجام دهید و برخی دیگر تنها از اطلاعات ذخیره شده شما در برنامه Health استفاده می کنند.

در ابتدا، شرکت اپل اذعان داشت که تمامی اطلاعات افراد، ناشناس باقی خواهد ماند اما سپس موضع خود را تغییر داد و اکنون در تعدادی از برنامه ها به عنوان محقق ثانویه معرفی شده است. محققان خواستار دسترسی بیشتر به داده های HealthKit شده اند تا بهتر بتوانند تاثیر سلامتی افراد بر روی بیماری ها را درک کنند. شما همچنین می توانید برای شرکت در پژوهش قلب اپل (Apple Heart Study) که با همکاری دانشگاه استنفورد در حال انجام است، ثبت نام کنید. در این پژوهش، محققان قصد دارند تا از اپل واچ جهت شناسایی فیبریلاسیون دهلیزی، استفاده کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *