گجت هوشمند

مقایسه گوگل هوم و آمازون اکو

مقایسه گوگل هوم و آمازون اکو

همانند بسیاری از نوآوری های اخیر مانند ساعت های هوشمند و یا تبلت ها دستیارهای خانگی نیز دسته ای از محصولات هستند که نظرات بسیار متفاوتی در مورد آن ها وجود دارد. آن هایی که این دسته از وسایل را دوست دارند اعلام می کنند که بدون این وسایل نمی توانند به زندگی خود ادامه دهند و آن هایی که این دسته از وسایل را دوست ندارند می گویند که به این وسایل احتیاجی ندارند و بدون آن ها نیز می توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند. این دسته از وسایل در سال ۲۰۱۴ و در هنگامیکه شرکت آمازون محصولات سری Echo را روانه بازار کرد بوجود آمدند پس از آن شرکت گوگل در سال گذشته Google Home را روانه بازار کرد. این دستیارهای خانگی را می توان دستیار صوتی نیز نامید چون این وسایل با فرمان های صوتی شما کاری را انجام می دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا این ۲ محصول را با هم مقایسه کنیم و نقاط مثبت و منفی هر یک را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

طراحی

از لحاظ زیبایی باید بگوئیم که دستگاه های Google Home بسیار جذاب می باشند. این دستگاه دارای ۲ نسخه Home و Home Mini می باشد که هر ۲ دارای طراحی ساده اما جذابی می باشند. در مقایسه با Google Home باید گفت که هیچ یک از دستگاه های Echo زیبا نیستند البته این به معنای زشت بودن این دستگاه ها نمی باشد اما در مقایسه دستگاه های Echo از لحاظ زیبایی پایین تر از Google Home می باشند.

یکی از نکته های مثبت درباره دستگاه های Echo وجود دکمه های فیزیکی برای کنترل صدا می باشد . این دکمه ها به شما این اجازه را می دهد تا بتوانید بطور دقیق بر روی میزان صدای دستگاه کنترل داشته باشید. در مقایسه با این سیستم مبتنی بر حرکت Google Home کمی گیج کننده به نظر می رسد. یکی دیگر از ویژگی های دستگاه های Echo وجود خروجی جک صدا بر روی آن ها می باشد در حالیکه بر روی هیچکدام از مدل های Google Home این قابلیت وجود ندارد. هم دستگاه های Echo و هم Google Home را می توان بعنوان اسپیکر بلوتوثی مورد استفاده قرار داد. هر ۲ دستگاه دارای یک دکمه فیزیکی بیصدا می باشند که شما با استفاده از آن می توانید هر زمانی که خواستید میکروفون دستگاه را خاموش کنید. همچنین در Google Home شما می توانید موسیقی را با زدن یک ضربه بر روی دستگاه متوقف کنید درحالیکه در Echo باید یک فرمان صوتی بدهید تا موسیقی متوقف شود. هر دو دستگاه دارای یک کابل بلند برق می باشند اما هیچ یک از این ۲ از استاندارد USB استفاده نمی کنند و بجای آن از کانکتور کواکسیال ( Coaxial connectors ) استفاده می کنند. اداپتور شارژ Echo دارای اندازه استاندارد می باشد اما اداپتور شارژ Google Home کمی بزرگ می باشد و اگر از یک چندراهی برق استفاده کنید ممکن است سایر پورتها را نیز بپوشاند. هیچ کدام از این دستگاه ها ضد آب نمی باشند و اگر می خواهید از آن ها در آشپزخانه استفاده کنید سعی کنید آن ها را از سینک دور نگه دارید.

اپلیکیشن

هر ۲ دستگاه دارای اپلیکیشن هایی برپایه اندروید و IOS می باشند که هر ۲ نیز دارای عملکرد مطلوبی می باشند. در این بخش نیز باید گفت که طراحی های اپلیکیشن گوگل نسبت به آمازون بسیار بهتر می باشد. انتقال بین هر صفحه اپلیکیشن Echo حدود ۴ تا ۵ ثانیه طول می کشد درحالیکه اپلیکیشن Google Home بسیار سریع می باشد و باید آن را برنده این بخش دانست.

بخش دستیاری

این بخش از بررسی به نوعی قسمت اصلی عملکرد این ۲ دستگاه را شامل می شود و باید گفت که هر ۲ دارای نقاط ضعف و قدرتی در این بخش می باشند. برای جستجوهای معمولی عملکرد الکسا بسیار مناسب می باشد و این دستگاه در اکثر مواقع جوابی کوتاه و درست را برای کاربر فراهم می کند. دستیار گوگل نیز پاسخ سؤالات را می دهد اما از آنجائی که بیشتر جواب ها از بین نتایج گوگل می باشد ممکن است جواب صحیح و یا غلط باشد همچنین برخی اوقات نیز برای پاسخگویی از ویکی پدیا استفاده می شود که این مسئله موجب می شود جواب کمی طولانی باشد.

ذکر این نکته ضروری می باشد که با توجه به اینکه سیستم دستیار صوتی برای هر کشور متفاوت می باشد ممکن است که شما نتوانید از بسیاری از امکانات استفاده کنید اما باید گفت که Google Home با توجه به اینکه از سیستم سرچ گوگل استفاد می کند کارایی بیشتری نسبت به Echo  دارد. الکسا بطور مشخص قادر به انجام بعضی از کارها نمی باشد. هنگامیکه شما از الکسا بخواهید که یک دستور العمل را برای شما بخواند دستگاه به شما اعلام می کند که توانایی انجام این کار را ندارد. درحالیکه گوگل دستور را پذیرفته و دستورالعمل را به صورت مرحله به مرحله برای شما بخواند. دستیار گوگل همچنین می تواند پادکست را برای شما بخواند. درحالیکه الکسا بطور پیشفرض از پادکست ها پشتیبانی نمی کند. دستیار الکسا قادر خواهد بود که هر نوع کتابی را برای شما بخواند این دستیار علاوه بر کتابهای صوتی می تواند کتاب های الکترونیکی را برای شما بخواند که این مسئله بسیار جذاب می باشد. دستیار صوتی گوگل توانایی خواندن کتاب های صوتی را دارد اما این دستگاه از کتاب های الکترونیکی پشتیبانی نمی کند.

هر ۲ دستگاه از دستگاه های مختلف خانه هوشمند پشتیبانی می کنند درحال حاضر طیف وسیعی از لوازم جانبی برای هر ۲ دستگاه موجود می باشد و شما می توانید با توجه به نیاز خود این لوازم را تهیه کنید شما نمی توانید درمورد دستیار صوتی صحبت کنید و از میزان توانایی درک این دستگاه ها صحبت نکنید. هر ۲ دستگاه از زبان انگلیسی پشتیبانی می کنند و به آسانی متوجه دستورهای شما می شوند و به آسانی دستورات شما را اجرا می کند. تنها نکته ای که درمورد اجرای دستور ها وجود دارد این است که برای روشن شدن دستگاه ها شما باید Google Home را کمی بلندتر صدا کنید تا دستگاه متوجه صدای شما شود. در مورد صدا کردن دستگاه ها نیز گفتن کلمه الکسا بسیار آسانتر از گفتن  Okay Googleو یا Hey Google می باشد.

در Echo شما می توانید کلمه بیدار شدن دستگاه را تغییر دهید اما این قابلیت در Google Home وجود ندارد. یکی از نکات جالب Google Home این می باشد که می تواند تا ۶ کاربر مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد و به هر کدام پاسخ های متفاوتی را بدهد درحالیکه Echo این قابلیت را ندارد و به همه کاربران به یک شیوه پاسخ می دهد.

صدایی که الکسا با آن به درخواست های شما پاسخ می دهد خیلی واقعی و مانند صدای ضبط شده می باشد اما صدایی که توسط Google Home ایجاد می شود بسیار مصنوعی و رباط مانند می باشد. یکی از مشکلاتی که ما با دستیار صوتی Google Home داشتیم این بود که با هربار گفتن کلمه مورد نظر برای روشن شدن دستگاه صفحه نمایش گوشی متصل به دستگاه صوتی نیز روشن می شد که این مسئله کمی آزاردهنده می باشد ذکر این نکته ضروری می باشد که ما چنین مشکلی را در هنگام کار با دستیار صوتی Echo  مشاهده نکردیم. یکی دیگر از نکات ناامیدکننده درمورد Google Home این مسئله می باشد که با وجود اینکه گوگل به مخاطبین و ایمیل های شما دسترسی دارد شما نمی توانید از این دستگاه برای ایجاد تماس، ارسال پیام و یا ایمیل استفاده کنید درحالیکه الکسا بعد از اینکه شما دسترسی مخاطبین را به آن دادید این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید با هر کسی تماس برقرار کنید و یا اینکه ایمیل خود را ارسال کنید. یکی از مزیت های الکسا مهارت های آن می باشد. این مهارت ها به توسعه دهندگان این اجازه را می دهد تا قابلیت های الکسا را افزایش دهند. الکسا در حال حاضر دارای تعداد بسیار زیاد مهارت می باشد که شما می توانید با دانلود آن ها قابلیت های جدیدی را به دستگاه خود اضافه کنید ( بطور مثال قابلیت پخش پادکست )

پخش موسیقیمقایسه گوگل هوم و آمازون اکو

یکی از جنبه هایی که هر دو دستگاه در آن بسیار بد عمل می کنند پخش موسیقی می باشد اگر شما تبلیغات این دستگاه ها را مشاهده کرده باشید حتماً دیده اید که در آن ها دستور پخش یک لیست به دستگاه داده می شود و دلیل این مسئله این می باشد که پخش یک موسیقی خاص با این دستگاه همانند یک کابوس می باشد ما در بررسی خود برای دفعات بسیار زیادی نام آهنگ مورد نظر را بطور صحیح اعلام کردیم اما دستگاه توانایی پخش موسیقی مورد نظر ما را نداشت. هرچقدر این دستگاه ها در پاسخ به سؤالات متفرقه خوب عمل می کنند در پخش موسیقی عملکرد فاجعه باری را از خود بجای می گذارند و بهترین کار این است که از ان ها بخواهید یک آهنگ بصورت تصادفی پخش کنند تا حداقل دچار سردرد نشوید. این دستگاه ها برای پخش موسیقی از کتابخانه های خود استفاده می کنند و حتی با وجود اینکه می دانیم یک آهنگ مشخص در دیتابیس آن ها موجود می باشد با گفتن نام دقیق نیز در پخش آن آهنگ مشکل دارند. یکی از نکات مثبت این دستگاه ها این است که علاوه بر کتابخانه های خود از سایر ارائه دهندگان صوتی نیز پشتیبانی می کنند. هر دستگاه با توجه به کشوری که دستگاه در آن استفاده می شود از یک سرویس استریم موسیقی استفاده می کند.بسیاری از این سرویس ها دارای یک پلن رایگان هستند و شما می توانید از آن ها استفاده کنید. تنها نکته ای که در این میان وجود دارد این است که پلن های رایگان این برنامه ها موسیقی را با کیفیت پایین برای شما پخش می کند و اگر به دنبال پخش موسیقی با کیفیت بسیار بالا هستید باید اشتراک این سایت ها را تهیه کنید. از لحاظ کیفیت صدا باید گفت که دستیار صوتی Google Home دارای کیفیت بسیار پایینی می باشد و آن را می توان در بین بدترین اسپیکرهای بلوتوثی قرار داد. از دید ما این دستگاه تنها برای پخش پادکست مناسب می باشد و نمی توان با آن به یک موسیقی با کیفیت گوش داد و از آن لذت برد. در مقایسه با Google Home عملکرد Echo  بهتر می باشد. موسیقی هایی که با استفاده از Echo  پخش می شوند دارای کیفیت متوسطی می باشند اما بطور قطع باید گفت که این دستگاه در مقایسه با Google Home از لحاظ کیفیت صدا بسیار بالاتر می باشد و شما حداقل می توانید به موسیقی گوش دهید و بفهمید که خواننده چه می گوید. اما بطور کلی باید بگوئیم هیچ یک از این دو دستگاه دارای عملکرد بسیار خوبی در پخش موسیقی نمی باشند و پیشنهاد می کنیم که برای پخش موسیقی از این دستگاه ها استفاده نکنید.

حریم خصوصی

بطور قطع یکی از مورد بحث ترین موارد در مورد این دستگاه های صوتی حریم خصوصی می باشد. داشتن این دستگاه ها مانند این است که در خانه خود چند  میکروفون کار بگذارید و آن ها را به اینترنت متصل کنید. شاید این مسئله در نگاه اول ترسناک بنظر برسد اما در این میان چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. یکی از نکات آزاردهنده درباره Google Home این است که این دستگاه تنها هنگامی کار می کند که شما دسترسی برخی از ویژگی های ردیابی را در اکانت گوگل خد فعال کنید. ما قبل از اینکه از Google Home استفاده کنیم تمام دسترسی ها را غیرفعال کردیم اما این مسئله موجب شد که Google Home کار نکند و تنها بعد از فعال کردن برخی از دسترسی ها مانند فعالیت وب و اپلیکیشن ها اطلاعات دستگاه و فعالیت صوتی، البته فعال کردن این ویژگی ها باعث می شود که دسترسی به این اطلاعات علاوه بر Google Home برای سایر دستگاه ها مانند گوشی و یا مرورگر کروم نیز اعمال شود. پیشنهاد ما به شما این است که اگر می خواهید از Google Home استفاده کنید به تنظیمات اکانت گوگل خود رفته و برخی از ویژگی های ردیابی را که دستگاه به آن ها نیازی ندارد را غیرفعال کنید.مقایسه گوگل هوم و آمازون اکو

درمورد Echo باید گفت که آمازون هرآنچه را که شما به دستگاه Echo  خود می گویید را ذخیره می کند. این دستگاه هربار که شما با آن صحبت می کنید یک فایل صوتی ایجاد می کند و آن را در اکانت آمازون شما ذخیره می کند. شما حتی می توانید به اپلیکیشن الکسا بروید و به هرکدام از آن ها گوش دهید. این فایل ها باعث می شود که دستگاه قابلیت جستجوی خود را بهبود ببخشد نکته مثبت این مسئله این است که شما می توانید با زدن یک دکمه همه آن ها را حذف کنید. البته این کار موجب می شود که عملکرد تشخیص صدا و سرچ الکسا دچار کمی مشکل شود. در بین این ۲ دستگاه بنظر می رسد که الکسا قابل اعتمادتر می باشد و راحت تر می توان اطلاعات را در اختیار الکسا قرار داد. یکی از سیاست های گوگل جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف می باشد و این شرکت این کار را در دستگاه ها و برنامه های مختلف خود انجام می دهد. درحالیکه شرکت آمازون تنها به چیزهایی که شما به Echo می گویید دسترسی دارد که به نظر ریاد نمی رسد. همچنین این نکته را بیاد داشته باشید که گوگل یک کمپانی جستجو می باشد و از اطلاعات مختلف برای تبلیغات و کسب درآمد استفاده می کند. گفتن این موارد برای ترساندن شما نیست و تنها دلیل گفتن این موارد این است که شما نسبت به عملکرد این ۲ دستگاه آگاهی پیدا کنید.

آیا باید یکی از این دستگاه ها را بخرید؟

سؤال اول در اینجا این نیست که باید کدام یک را بخرید بلکه این است که آیا باید یکی از آن ها را خریداری کنید یا نه ؟  بعد از پاسخ به سؤال دوم می توان جواب سؤال اول را نیز داد. بطور قطع نحوه و میزان استفاده از این دستیارهای صوتی متفاوت می باشد و هرکس براساس سلیقه و نیاز خود از آن ها استفاده می کند. بطور قطع این دستگاه ها برای بسیاری از افراد استفاده ای ندارد اما در آن سمت نیز افرادی وجود دارند که بطور کاربردی از این دستگاه ها استفاده می کنند بسیاری از کسانی که از لوازم خانه هوشمند استفاده می کنند می توانند با اتصال دستگاه خود به دستیار صوتی آن ها را با استفاده از صدای خود کنترل کنند. شما با استفاده از این دستیارها می توانید نور، امنیت و دمای خانه خود را کنترل کنید. همچنین شما می توانید این دستیارهای صوتی را در آشپزخانه قرار دهید و این دستگاه ها برای شما دستورالعمل پخت یک غذا را می خوانند. دستیارهای صوتی گوگل و آمازون همچنین می توانند برای تمامی افراد خانواده بخصوص کودکان سرگرم کننده باشد. شما همچنین می توانید رویدادها، هشدارها و مواردی از این دست را با استفاده از این دستیارهای صوتی کنترل کنید. اگر با تمام توضیحات قصد خرید پیدا کردید پیشنهاد ما به شما این است که نسخه پایه را خریداری کنید و از خرید نسخه های گرانتر خودداری کنید.

نتیجه گیری

حال که قصد خرید پیدا کرده اید باید یک نتیجه گیری کنیم که کدام یک از این دستیارهای صوتی برای خرید مناسب تر می باشد. از دید ما دستیار صوتی الکسای آمازون دارای امکانات و ویژگی های بهتری می باشد و توصیه ما برای خرید دستیار صوتی Echo می باشد اما این مسئله به معنی بد بودن دستیار صوتی  Google Home نمی باشد و باید گفت وجود نام گوگل برای با کیفیت بودن این دستگاه کافی است اما به نظر می رسد که همانند سایر بخش های گوگل نیاز به چندین سال زمان دارد تا بتواند به بالاترین کیفیت برسد.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *