راهنمای خرید

روتر تک باند و روتر دو باند ؛ کدام نوع روتر انتخاب بهتری است؟

روتر تک باند و روتر دو باند : کدام یک بهتر است؟

این روزها با پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی، اینترنت و دنیای مجازی و لوازم هوشمند بخش مهمی از زندگی روزمره ما شده‌اند. به همین ترتیب، انواع روترها نیز به یکی از وسایل ضروری در خانه تبدیل شده‌اند. نحوه کارکرد روتر شما تاثیر بسیار زیادی بر سرعت اینترنت و حتی ارتباط میان وسایل هوشمند شما دارد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که روتر مناسبی را بسته به نیاز خود و محل مورد نظرتان انتخاب کنید. سوال مهمی که در این جا مطرح می‌شود این است که، کدام نوع روتر بی سیم را انتخاب کنید؟ تفاوت‌های زیادی میان روتر تک باند و روتر دو باند وجود دارد. در این مطلب راهنمای کاملی از تفاوت‌ها و ویژگی‌های روتر تک باند و روتر دو باند تهیه کرده‌ایم که امیدواریم برای شما مفید باشد و کمک کند تا مناسب‌ترین روتر را بسته به نیازی که دارید، خریداری کنید. در صورتی که شما تجربه استفاده از روتر تک باند و روتر دو باند را دارید می‌توانید این تجربیات را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نحوه تشخیص روتر تک باند و روتر دو باند

نحوه تشخیص روتر تک باند و روتر دو باند

روترهای وایرلس یا تک باند هستند یا دو باند و راحت ترین راه تشخیص تک باند یا دو باند بودن آن‌ها، این است که مشخصات فنی آن را بخوانید. روترهای تک باند فقط از فرکانس‌های ۲/۴ گیگا هرتزی پشتیبانی می‌کنند،در حالی که روترهای دو باند از هر دو فرکانس ۲/۴ و ۵ گیگا هرتزی پشتیبانی می‌کنند. بنابراین شما همزمان می‌توانید به دو فرکانس رادیویی متصل شوید و این بدان معنا است که سرعت بهتر، عملکرد سریع‌تر و بالاتری نسبت به روتر تک باند خواهید داشت. روترهای دو باندی نسبت به روترهای تک باندی راحت‌تر تنظیم می‌شوند.

مقایسه قیمت روتر تک باند و روتر دو باند

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها بین این دو روتر، اختلاف قیمت آن‌ها است. روترهای تک باندی قیمت پایین‌تری دارند و معمولا قابلیت‌های جدید و پیشرفته روترهای دو باندی را ندارند. روترهای تک باندی فاقد ویژگی‌هایی مانند: اولویت بندی اتصال در دستگاه‌ها یا پشتیبانی از نمایش برنامه‌های APP-based هستند. روترهای دو باندی قیمت بالاتری نسبت به روتر تک باند دارند و گاهی در برخی مدل‌ها این تفاوت قیمت در یک روتر دو باندی به دو یا سه برابر قیمت یک روتر تک باندی نیز می‌رسد. علاوه بر این با استفاده از روترهای دو باندی می‌توانید سرعت شبکه وای فای خود را کنترل و بهینه سازی کنید تا مانع از صرف هزینه‌های زیادی برای اینترنت خود شوید.

مقایسه سرعت شبکه در روتر تک باند و روتر دو باند

مقایسه سرعت شبکه در روتر تک باند و روتر دو باند

صرف نظر از اختلاف قیمت فاحش روترها با یکدیگر، باید بدانید که این دو نوع روتر سرعت متفاوتی در اتصال به شبکه اینترنت دارند. روترهای تک باندی سرعت محدودی در اتصال به اینترنت دارند و این باعث می‌شود که کاربران مشکلات متعددی در اتصال به اینترنت، وجود تداخل فرکانس و اتصال ناپایدار و کاهش سرعت اینترنت داشته باشند. روترهای دو باندی از دو فرکانس ۲/۴ و ۵ گیگا هرتزی پشتیبانی می‌کنند و به این معناست که سرعت اتصال به اینترنت بالاتری در فذکانس ۵ گیگا هرتزی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. علاوه بر این روترهای دو باندی با جلوگیری از تداخل فرکانس‌ها و شبکه باعث می‌شوند ثبات و سرعت بالاتری در اتصال به اینترنت داشته باشید. روترهای دو باندی می‌توانند سیگنال پهنای باند را به ۱۰۰ برابر برساند که باعث افزایش سرعت و ثبات در حین استفاده از اینترنت برای کاربر می‌شود.

مقایسه عملکرد روتر تک باند و دو باند

شکی نیست که روترهای دوباندی نسبت به روترهای تک باندی عملکرد بهتری دارند اما باز هم این عملکرد بسته به نیاز شما به روتر مورد نظر دارد. روترهای تک باند دامنه کمتری از سیگنال‌ها را پوشش می‌دهند و سیگنال آن چندان قوی نیست. این روترها برای افرادی که فقط استفاده‌های عادی و روزمره از اینترنت مانند، وبگردی یا چک کردن ایمیل و مشاهده ویدیوها دارند، مناسب هستند.

روترهای دو باندی محدوده وسیع‌تری از سیگنال‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهند و سیگنال قوی‌تری دارند و با ارائه دو پهنای باند متفاوت می‌توانند هر زمان یکی از باندها شلوغ‌تر بود و ترافیک بالایی باشد به صورت خودکار پهنای باند را تغییر دهند و از باندی که ترافیک کمتر دارد استفاده کنند. روترهای دو باندی برای افرادی که مدام در حال استفاده از بازی‌های آنلاین و مشاهده ویدیوهای با کیفیت بالا هستند، بسیار مناسب است.

اگر می‌خواهید محدوده تحت پوشش اینترنت در خانه را گسترش دهید می‌توانید از یک تقویت کننده وای فای برای افزایش قدرت سیگنال اینترنت در خانه استفاده کنید. تقویت کننده وای فای دو باندی با ارائه دو پهنای باند مختلف گزینه بهتری برای تقویت سیگنال وای فای در محل مورد نظر شما است.

مقایسه سازگاری روتر تک باند و روتر دو باند با سایر وسایل

یکی از مهم‌ترین مواردی که در حین انتخاب روتر باید به آن دقت کنید، قابلیت سازگاری روتر با سایر دستگاه‌ها مثل لوازم خانگی هوشمند یا سایر تجهیزات شبکه است. از آن جایی که همه وسایل و دستگاه‌های مختلف از فرکانس های مختلف برای ارتباط با روتر استفاده می‌کنند بنابراین توجه به این مسئله بسیار اهمیت دارد. روترهای تک باندی با اکثر دستگاه‌های وایرلس و گیرنده‌هایی که فرکانس ۲/۴ گیگاهرتزی دارند، سازگار هستند.

اما از آنجایی که روتر دو باندی از هر دو فرکانس ۲/۴ و ۵  گیگا هرتزی پشتیبانی می‌کند با هر نوع وسیله‌ای که این دو فرکانس را داشته باشد سازگار است. بنابراین به راحتی با همه تلفن‌های همراه هوشمند، کامپیوترها، تبلت و وسایل هوشمند خانگی قابل سازگاری است . حتی اگر شما در خانه وسیله‌ای نداشته باشید که در محدوده فرکانس ۵ گیگا هرتزی باشد، روترفقط از باند ۲/۴گیگا هرتزی برای اتصال و سازگاری با وسایل استفاده خواهد کرد.

باهم تفاوت‌های روتر تک باند و روتر دو باند را خواندیم، علاوه بر مطالب گفته شده در انتخاب صحیح روتر مناسب باید به عواملی چون: سرعت شبکه اینترنتی که در نظر دارید، دستگاه‌های سازگار با روتر و کاربردی که برای روتر در نظر گرفته‌اید و خب قیمت و هزینه‌ای که می‌خواهید برای روتر صرف کنید را باید بررسی کنید.

اگر در نظر دارید برای محل کوچکی که فقط از اینترنت برای انجام کارهای روتین و روزانه استفاده می کنید نیاز به روتر دارید و به دنبال روتری با هزینه مناسب هستید، روترهای تک باندی برای شما مناسب خواهند بود. هرچند که در نظر بگیرید این روترها با مشکلاتی مانند تداخل فرکانس و قطع اتصال اینترنت زیاد روبه رو خواهید شد.

اما اگر به دنبال روتری هستید که سیگنال اینترنت بسیار قوی داشته باشد و در محیط‌های بزرگ ماننده اداره‌ها از آن استفاده کنید، روتر دو باندی برای شما گزینه‌ای بسیار مناسب خواهد بود. توانایی سازگاری با همه دستگاه‌های وایرلس و شخصی‌سازی تنظیمات شبکه اینترنت ویژگی مناسبی است که از تداخل متناوب سیگنال‌ها جلوگیری می‌کند. هرچند که هزینه این روترها نسبت به نمونه تک باندی بالاتر است اما دیگر خبری از قطعی مداوم، اتصال ناپایدار و تداخل فرکانس و پارازیت نیست. اگر در انتخاب مدل مناسب روتر دوباند برای خانه یا محل کار خود شک دارید ما انواع مدل‌های روتر بی سیم شیائومی مثل روتر بی سیم شیائومی مدل Mi Router ۳ و روتر بی سیم شیائومی مدل Mi Router Mini را به شما پیشنهاد می‌کنیم، چون در ساخت آن‌ها جدید‌ترین استانداردهای شبکه رعایت شده و سارگاری مناسبی با تجهیزات هوشمند دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *