راهنمای کامل آمار و ارقام تمرین شنا با ساعت هوشمند

اپل، فیت بیت و سامسونگ در ساعت‌های هوشمند خود به تقلید از شرکت‌های گارمین، سانتو و پولار سنجش و پالایش تمرینات شنا را هم به ساعت‌های هوشمندشان افزوده‌اند. ساعت‌هایی مثل سری سوم اپل واچ و Gear Sport سامسونگ می‌توانند در تمرینات شنا در استخر یا آب‌های آزاد به کار روند و با دانستن چگونگی استفاده حداکثری از امکانات این ساعت‌ها، می‌توانید مهارت شنای خود را ارتقا دهید. تمرین شنا با ساعت هوشمند در همه مراحل از جمله هنگام شنا کردن و همینطور زمان بیرون آمدن از استخر و تمرینات جانبی هم کارایی دارند. اما یک مشکلی وجود دارد، بیشتر افراد معنا و مفهوم اعداد و ارقامی که ساعت هوشمند بعد از شنا گزارش می‌دهد را نمی‌دانند و به همین دلیل نمی‌توانند از این گزارش‌‌ها برای پیشرفت در شنا استفاده کنند. در این مطلب معنای هرکدام از ارقام گزارش وضعیت تمرین شنا با ساعت هوشمند را ارائه می‌دهیم تا از ساعت خود حداکثر استفاده را داشته باشید.

۱. SWOLF چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

SWOLF چیست و چگونه محاسبه می‌شود

یکی از جالب‌ترین شاخص‌ها که کیفیت شنا را نشان می‌دهد شاخص «SWOLF» است. این شاخص ترکیبی از دو کلمه «swim» و «golf» است. در ورزش گلف شاخصی به نام «handicap» وجود دارد که هرچه رقم آن کمتر باشد ضربه شما در گلف بهتر است و به طور مشابه، در شنا هرچه رقم SWOLF شما کمتر باشد یعنی حرکات شنای شما بهتر است.

SWOLF از طریق افزودن زمان موردنیاز برای پیمودن مسیر استخر به تعداد حرکات به دست می‌آید. برای مثال اگر طول یک استخر ۲۵ متری را در ۳۰ ثانیه طی کنید و به طور دقیق ۱۴ سیکل حرکتی داشته باشید پس رقم SWOLF شما برابر ۴۴ است. این رقم فقط برای یک بار پیمودن استخر است و رقم دقیق‌تر زمانی است که یک دور کامل رفت و برگشت یا یک session با چندبار رفت و برگشت مدنظر باشد. در تمرین شنا با ساعت هوشمند کافی است طول مسیر استخر و دفعات طی مسیر برای محاسبه SWOLF را تنظیم کنید.

هرچه سریع‌تر شنا کنید یا تعداد حرکات شما برای طی مسیر کاهش یابد رقم SWOLF شما کمتر می‌شود. این که چه عددی نشانگر شناگر ماهر بودن شما است به طول استخر بستگی دارد برای مثال در یک استخر ۲۵ متری رقم ۳۵ تا ۴۵ بهترین حالت ممکن است.

۲. Pace در تمرین شنا با ساعت هوشمند چیست؟

Pace در تمرین شنا

Pace یا گام نرخ حرکات در شنا است و به صورت دقیقه در ۱۰۰ متر نمایش داده می‌شود. در واقع Pace زمان مورد نیاز برای طی ۱۰۰ متر را نشان می‌دهد. اگر شما هزار متر را در زمان ۲۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه طی کنید، Pace شما ۲:۱۲ برای ۱۰۰ متر خواهد بود. یعنی ۲ دقیقه و ۱۲ ثانیه طول می‌کشد تا ۱۰۰ متر را طی کنید و سرعت شما برابر ۲/۷ کیلومتر در ساعت خواهد بود. بیشتر ساعت‌های هوشمند دو رقم را برای Pace اعلام می‌کنند، Pace میانگین که میانگینی از کل تمرین شنا است و بهترین Pace که بهترین حالت را نشان می‌دهد.

۳. زمان

شاخص زمان شاید در ابتدا ساده باشد اما وقتی در ساعت یا مچ بند هوشمند خود با سه زمان مختلف مواجه شوید متوجه می‌شوید که چندان هم ساده نیست. این زمان‌ها شامل زمان حرکت (moving time)، زمان کل (total time) و زمان طی شده (elapsed time) است. زمان حرکت زمانی است که به طور عملی مشغول شنا کردن بوده‌اید. زمان طی شده کل زمانی است که در این تمرین (شنا و غیر شنا) به علاوه زمان استراحت طی شده است و زمان کل زمان انجام شنا و تمرینات غیر شنا بدون استراحت است.

۴. Interval یا مدت

Interval یا مدت

اینتروال یا مدت مجموعه زمان و عملکرد شما را نشان می‌دهد. Interval وابسته به زمان و طول مسیر تغییر می‌کند. برای مثال اگر ۲۰۰ متر را با حرکت آزاد (freestyle) در ۴ دقیقه طی کنید، اینتروال آن به این صورت نوشته می‌شود: ۱x 200 Fr @ 4:00 . عدد ۱ یعنی اولین دور یا بخش تمرین را نشان می‌دهد، ۲۰۰ طول مسیر، Fr نوع حرکت و ۴:۰۰ زمان برحسب دقیقه است. کل این مجموعه اینتروال خوانده می‌شود.

Interval شامل زمان استراحت هم می‌شود، برای مثال اگر قبل از شروع دور بعدی نیاز به ۳۰ ثانیه استراحت دارید، این زمان هم جزو اینتروال شما باید حساب شود.

۵. تعداد حرکت (Stroke count)

تعداد حرکت در واقع تعداد سیکل کامل هر حرکت شنا است. اکثر ساعت‌های هوشمند این شاخص را هم به چند بخش تقسیم می‌کنند. تعداد حرکت کل (Total strokes) کل حرکات انجام شده در طول تمرین است و شاید به هزاران حرکت برسد. تعداد حرکت میانگین (average stroke) میانگین حرکات انجام شده به ازای یک دقیقه در کل مدت شنا است. حداکثر تعداد حرکات همانطور که از نامش مشخص است، حداکثر تعداد حرکت انجام شده در یک دقیقه است.

در اپل واچ سری ۳ و سری ۲، میانگین pace و میانگین حرکت به جای دوره زمانی برای مسافت محاسبه می‌شود. یعنی این شاخص‌ها به ازای هر ۱۰۰ متر، ۵۰ متر و ۲۵ متر اعلام می‌شوند.

۶. کالری

کالری مشابه دیگر تمرینات ورزشی همان مقدار کالری مصرف شده در طی تمرین است. در بعضی ساعت‌ها یا انواع خاصی از مچ بند ورزشی کالری مصرفی فعال (active calorie) هم اعلام می‌شود که منظور کالری مصرف شده فقط در طول شنا است و کالری استراحت میزان مصرف شده در حالت‌های غیر شنا را نشان می‌دهد.

۷. نوع حرکت

برخی ساعت‌ها یا مچ‌بندهای ورزشی پیشرفته می‌توانند نوع حرکت شما را تشخیص دهند. به طور کلی ۴ نوع حرکت تشخیص داده می‌شود که عبارتند از: کرال، پروانه، شنای قورباغه و کرال پشت. شاخص دیگری به نام  (individual medley) هم وجود دارد که عملکرد شناگر را در حرکات ترکیبی نشان می‌دهد. اگر در یک تمرین شنا با ساعت هوشمند حرکات مختلفی انجام دهید، کل آن به صورت مخلوطی از حرکات در نظر گرفته می‌شود.

۸. ضربان قلب

در تمرین شنا با ساعت هوشمند هم مثل دیگر ورزش‌ها مثل دویدن یا دوچرخه سواری، ضربان قلب اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی ساعت‌ها مثل اپل واچ در حین شنا هم ضربان قلب را می‌سنجند اما مواردی مثل گارمین با این دلیل که تداخلات آب باعث اشتباه سنجشگر می‌شود، در حین شنا ضربان قلب را ثبت نمی‌کنند.

تمرین شنا با ساعت هوشمند به شما کمک می‌کند روند پیشرفت تمرینات خود را به شکلی دقیق زیر نظر بگیرید و برای بهبود حرکات خود تلاش کنید. فروشگاه واجار انواع مدل‌های ساعت هوشمند و مچ بند ورزشی را برای فروش عرضه می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *