گجت هوشمند

بررسی Nokia Sleep

بررسی Nokia Sleep

Nokia Sleep یک ردیاب خواب است که در زیر تشک قرار گرفته و زمان خواب شما را نظارت می کند. ایده اصلی این دستگاه، این است که درک بهتری از خوابتان به شما بدهد و در طولانی مدت کیفیت خواب شما را ارتقا دهد.
اگر دارای Withings Aura هستید، ردیاب خواب نوکیا، به نظرتان آشنا می رسد. زیرا این دستگاه به منظور جایگزینی Aura طراحی شد. که در زمانی که نوکیا Withings را در سال ۲۰۱۶ خرید، بخشی از سخت افزار آن بود. در Nokia Sleep چراغ خواب/اسپیکر حذف شده است زیرا ظاهرا بین کاربران Withings طرفداران زیادی نداشت. در نتیجه فقط حسگر پد تشک باقی ماند.
این پد، با آندروید و iOS سازگار است و داده هایی را درباره تحلیل چرخه خواب اعم از مدت خواب، وقفه ها، فازهای خواب سبک، عمیق و REM ارائه می دهد. این پد حتی خر و پف را هم ردیابی می کند. از برنامه های خواب مختلف و همچنین برنامه Nokia’s Health Mate می توانید استفاده کنید و یکپارچگی IFTTT
(If this then that) به این معناست که این پد می تواند با سایر لوازم هوشمند منزل مانند چراغ ها و لوازم گرمایشی به خوبی هماهنگ شود و بیشتر با وسایل خانه شما متصل باشد.
حذف لوازم جانبی این دستگاه ردیاب خواب، باعث کاهش قیمت آن به زیر ۱۰۰ دلار شده است و می توانید آن را با قیمت ۹۹٫۹۵ دلار بخرید. احتمالا این آخرین محصولی است که پیش از انتقال به Withings، از بخش سلامت نوکیا عرضه می شود. ما در چند هفته اخیر، بررسی های زیادی را انجام داده ایم تا میزان مطابقت ردیاب خواب نوکیا را با سایر ردیاب های خواب مانند SleepScore Max و حتی ردیاب های تناسب اندام فیت بیت، بسنجیم.

Nokia Sleep: طراحی و راه اندازی
قبلا ذکر کرده ایم که نوکیا تصمیم به ساده کردن طراحی راه اندازی برنامه ردیاب خواب خود را که مبتنی بر Withings Aura می باشد دارد. Nokia Sleep دیگر دارای اسپیکر و چراغ خواب نیست و فقط دارای «پد حسگر خواب» می باشد که در ادامه قصد داریم آن را بررسی کنیم.
این پد مشابه حسگر خواب Aura می باشد، اما نسبت به آن جنسی نرم تر و زیباتر دارد که به نظر می رسد نسبت به مدل های قدیمی خود، کمتر کثیف می شود. این پد ۶۳۷ میلی متر طول، ۱۹۰ میلی متر عرض و ۵ میلی متر ضخامت دارد و به همین دلیل وجود آن را در زیر تشک خود حس نخواهید کرد. نوکیا بیان می کند که این پد را در زیر تشک هایی با ضخامت ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر امتحان کرده است و در نتیجه برای اکثر تشک ها مناسب است. اما این پد برای یک نفر می باشد. بنابراین اگر شخص دیگری هم روی تخت شما می خوابد و قصد دارد تا خوابش را ردیابی کند، باید یک پد دیگر هم داشته باشید.
در داخل پد خواب، سنسورهای ردیابی و یک میکروفون برای تشخیص خر و پف قرار گرفته است. این پد تنها یک کابل برق USB قرار دارد که باید به برق متصل شود و اگر هنوز چراغ خواب و اسپیکر Aura را دارید، می توانید کابل Nokia Sleep را به پشت آن وصل کنید.
ابتدا باید سنسور را در زیر تشک خود قرار داده (در موقعیتی زیر قفسه سینه) و آن را به برق وصل کنید و سپس برنامه Nokia Health Mate را دانلود کنید. در این مرحله از طریق بلوتوث، گوشی با پد خواب جفت می شود. سپس قبل از شروع فرایند کالیبراسیون، شما باید داده هایی مانند جنسیت، وزن و قد خود را وارد کنید. در هنگام شروع فرایند کالیبراسیون، صدای وز وزی را از پد خواهید شنید. حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد تا کالیبراسیون انجام شود و در این حین باید از تخت دور بایستید.
سپس تنها کاری که باید انجام دهید این است که دراز بکشید و اجازه دهید تا ردیابی خواب انجام شود.

Nokia Sleep: ویژگی های ردیابی خواب
پیش از اینکه دقت این پد خواب را بررسی کنیم، بهتر است نگاهی دقیق به ویژگی های آن داشته باشیم. همانند بسیاری از ردیاب های خواب، این پد چرخه خواب را ردیابی کرده و آن را به فازهای خواب سبک، خواب عمیق، و REM، فازهای بیداری و خواب، تقسیم می کند.
ویژگی بعدی، امتیاز خواب است. این ویژگی اساسا جنبه های مختلف داده های خواب از جمله مدت، وقفه ها، منظم بودن (سازگاری بین زمان های بیداری و خواب) و مدت زمان به خواب رفتن و بیدار شدن را در نظر می گیرد. سپس امتیاز خواب همراه با طبقه بندی فازهای خواب، درون برنامه Health Mate نمایش داده می شوند. نمره بالا نمایش دهنده کیفیت بالای خواب می باشد.
میکروفون موجود در پد، برای تشخیص (نه ضبط) خر و پف می باشد و آن را با تناوب تنفس شما بررسی می کند تا مطمئن شود که صدای خر و پف خودتان است و صدای شخص کناری شما نمی باشد. اگر می خواهید میکروفون را خاموش کنید، می توانید این کار را از داخل برنامه Health Mate انجام دهید.
آخرین ویژگی، داده ضربان قلب در حالت استراحت می باشد. این شاخص، بینش ما را نسبت به سلامت قلب خود افزایش می دهد. در نتیجه توانایی ردیابی ضربان قلب در هنگام خواب، امتیاز خوبی محسوب می شود.

Nokia Sleep: میزان دقت
برای حصول اطمینان از دقت Nokia Sleep، این پد را با ردیاب خواب فیت بیت مقایسه کردیم. ردیاب خواب فیت بیت، یکی از بهترین ردیاب های موجود در بازار است. متاسفانه تمامی داده های ارائه شده توسط پد خواب نوکیا، مورد اطمینان نبودند. اما جنبه های مدت زمان خواب و طبقه بندی فازهای خواب، قابل مقایسه با فیت بیت بودند.
تصاویر زیر، نمونه خوبی از داده های ارائه شده توسط Nokia Sleep و Fitbit Versa را در طی چند هفته نشان می دهند. مدت زمان خواب نمایش داده شده بین دو ردیاب، از ۲۰ دقیقه تا حتی چند ساعت تفاوت داشت. در عین حال، طبقه بندی فازهای خواب در دو دستگاه مشابه بود. برای مثال، در ۲۵ آوریل، Nokia Sleep 19 درصد و Fitbit Versa 16 درصد فاز REM را ثبت کرده اند. برای فازهای خواب سبک و عمیق نیز به همین صورت بود.
برای جنبه هایی مانند مجموع زمان بیداری، حدود ۱۵-۲۰ دقیقه بین دو دستگاه تفاوت وجود داشت. دقت تشخیص خر و پف را نتوانستیم تایید کنیم اما ضربان قلب در حالت استراحت با داده های Versa و Forerunner 935 مشابه بود.
Nokia Sleep: بازخورد و راهنمایی
پد Nokia Sleep اطلاعات خوبی را درباره عمق، نظم و وقفه های خواب ارائه می دهد اما امتیاز خواب از همه ویژگی ها مفیدتر است. این ویژگی، شاخص واضحی برای نشان دادن کیفیت خواب شبانه می باشد. اگر امتیاز پایینی با رنگ قرمز را مشاهده کنید، خبر از کیفیت پایین خواب شما دارد.
یک ویژگی قابل توجه، توضیحاتی است که درباره داده های ثبت شده ارائه می شوند. این توضیحات نه تنها به شما کمک می کنند تا جنبه های خواب خود را بهتر درک کنید، بلکه به شما نشان می دهند که یک خواب شبانه خوب، چگونه است. بررسی Nokia Sleep
نوکیا درک اطلاعات ثبت شده را برای شما آسان کرده است. اگر خواب خوبی ندارید، پد خواب نوکیا به شما کمک می کند تا کیفیت خواب خود را بهبود بخشید و جنبه های مختلف خواب خود را بهتر درک کنید.
در برنامه Health Mate علاوه بر تایم لاین و داشبورد که داده های خواب در آن ها نمایش داده می شوند، ظاهرا ویژگی های دیگری وجود ندارند. در قسمت برنامه ها (Programs)، گزینه Sleep Smarter وجود دارد که می توانید خواب خود را به مدت هشت هفته ردیابی کنید تا به مسئله ای که نوکیا آن را «جت لگ اجتماعی» می نامد، رسیدگی کنید. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که در آخر هفته ها که تعطیل هستید، بیشتر از سایر روزهای کاری می خوابید تا کمبود خواب خود را جبران کنید. به غیر از قسمت برنامه ها، موارد دیگری برای دریافت داده و ارائه روش هایی برای بهبود خواب وجود ندارد.
احتمالا بهبود خواب، اولویت پد Nokia Sleep نبوده است، اما از آنجایی که چنین اطلاعات و داده های خوبی از خواب جمع آوری می شود، کمبود راهکارهای بهبود خواب به شدت احساس می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *