آموزش

آموزش خاموش کردن کورتانا در ویندوز ۱۰

آموزش خاموش کردن کورتانا در ویندوز ۱۰

کورتانا دستیار صوتی مایکروسافت است که در ویندوز ۱۰ هم امکان استفاده از آن وجود دارد. بسیاری از افراد که علاقه‌ای به استفاده از دستیارهای صوتی ندارند ترجیح می‌دهند آن را خاموش کنند و کارها را با همان موس و صفحه کلید انجام دهند. اگر شما هم نمی‌خواهید پیام‌های مداوم کورتانا را بشنوید در این مطلب از واجار به شما روش خاموش کردن کورتانا در ویندوز ۱۰ را آموزش می‌دهیم.

هرچه مایکروسافت بروزرسانی‌های جدیدتری را منتشر می‌کند، خاموش کردن کورتانا هم سخت‌تر می‌شود. در نسخه‌های اولیه ویندوز ۱۰ خاموش کردن آن به راحتی امکان‌پذیر بود اما در نسخه‌های جدید این گزینه حذف شده است و حالا باید مسیر طولانی‌تری را طی کنید.

کورتانا به طور مخفیانه اطلاعاتی را از سیستم جمع‌آوری می‌کند و این داده‌ها را به سرورهای مایکروسافت ارسال می‌کند. این داده‌ها شامل همه‌چیز حتی مکان زندگی و تاریخچه مرورگر اینترنت شما هم می‌شود. مایکروسافت اعلام کرده است از این داده‌ها برای ارتقا سرویس‌ها استفاده می‌کند. به هرحال اکثر افراد علاقه‌ای ندارند اطلاعات خصوصی به صورت مخفیانه برای مایکروسافت ارسال شوند. برای جلوگیری از این هم خاموش کردن کورتانا می‌تواند راه‌حل خوبی باشد.

خاموش کردن کورتانا در ویندوز ۱۰

برای این که به شکلی قابل اطمینان کورتانا را خاموش کنید پیشنهاد می‌کنیم از طریق ریجستری ویندوز این کار را انجام دهید. قبل از انجام مراحل خاموش کردن کورتانا دقت کنید که رجیستری حاوی تنظیمات حیاتی و حساسی از سیستم عامل و برنامه‌های نصب شده است پس مراحل را با دقت انجام دهید و هر چیزی را بدون دلیل حذف نکنید یا تغییر ندهید و بهتر است قبل از هر تغییری از آن بکاپ بگیرید.

۱. کلید ویندوز را به همراه کلید ‌ R در صفحه کلید بفشارید تا پنجره RUN باز شود و در آن کلمه regedit را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید تا رجیستری باز شود. اگر پیغامی مشاهده کردید اوکی کنید.

۲. از رشته پوشه‌هایی که در سمت چپ پنجره رجیستری وجود دارند به مسیر HKEY LOCAL MACHINE\SOFTWARE\POLICIES\MICROSOFT\WINDOWS بروید. اگر در زیر شاخه WINDOWS پوشه‌ای به نام Windows Search نبود با کلیک راست روی پوشه Windows Search و انخاب گزینه New و بعد Key یک پوشه با نام Windows Search ایجاد کنید.

۳. این پوشه را انخاب کنید و در سمت راست کلیک راست کنیدو دوباره راست کلیک کنید و گزینه New بعد DWORD (32-bit) را انتخاب کنید.

۴. نام این فایل جدید را AllowCortana بگذارید و با دو کلیک آن را باز کنید. مقدار آن را ۰ (صفر) قرار دهید.

۵. آن را تایید کنید و رجیستری را ببندید و سپس رایانه را یکبار خاموش و روشن کنید.

بعد از ری‌استارت دیگر کورتانا فعال نیست و آیکون مربوطه که در نوار وظیفه بود دیگر دیده نمی‌شود. بعد از خاموش کردن کورتانا ، اطلاعاتی از رایانه شما جمع‌آوری و ارسال نمی‌شود. برای بازگردانی کورتانا هم کافی است کلیدی که در همان مسیر ایجاد مردید را حذف کنید.

حذف داده‌های ذخیره شده کورتانا

برای حذف همه داده‌هایی که کورتانا از رایانه شما ذخیره کرده‌ است باید وارد اکانت خود در بینگ شوید و در قسمتpersonalisation گزینه‌هایی برای حذف تاریخچه جستجوها در بینگ، مکان‌های ذخیره شده و چند گزینه دیگر را می‌بینید. در انتها یک دکمه با عنوان Clear هست که همه داده‌های ذخیره شده از کورتانا را حذف می‌کند. اگر در رایانه دیگری هم از همان اکانت مایکروسافت استفاده می‌کنید باز هم باید این مراحل را برای خاموش کردن کورتانا طی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *